Много пъти семейството и приятелите ми са ми казвали колко ще е чудесно да уча и да живея в чужбина. Все отказвах. Не защото идеята е лоша, по-скоро защото се чувствам длъжна да остана във Варна. Нещо ме държи тук, но честно казано преди да си задам въпроса – “Защо искам да остана?”, не се бях замисляла каква е реалната причина.
Обожавам да пътувам. Предполагам, че с повечето от нас е така. Това да се откъсна за кратко от Морската столица, никак не ми се струва зле понякога. Винаги обаче, щом съм надалеч, започва да ми липсва. Липсват ми трафика, улиците, дърветата - цялата атмосфера. Липсва ми как боклукджиите прибират боклука сутрин, а не вечер, както и ремонтите, проточващи се повече от предвидено. Липсва ми пекарната до нас, вероятно от детството на баба, градинката с теменужки до блока, дори даже и въздухът - съчетание на мръсотия и море. На мнозина може да не им допада, но на мен ми мирише на дом, на Варна. Градът ми не е идеален, а е пълен с недостатъци, но може би точно това ме задържа тук. Различен е и вероятно точно това го прави толкова уникален. Когато седнах да пиша и да търся отговор на въпроса си обещах, че няма да прикривам нищо за Морската столица, ами напротив, ще покажа колко красива е тя, въпреки всичко.
Градовете, в които ми предлагат да замина, са наистина хубави. Но някак скучни в сравнение с всичко тук. Къде по света ще намеря град, в който да мога да се радвам на всичките четири сезона? Вероятно има, но едва ли могат да се сравняват с детските спомени, свързани с тях. По принцип, щом настъпи пролет, всичко се преражда. Е, с Варна вероятно също се случва, но това, което обожавам, е обстановката в Морската ни градина. Всяко новородило се цветче и всяко старо разкрасило се дърво са идеални. Лятото всички го обичат. Не само заради края на учебната година, ами и заради неустоимия аромат на море. Обожавам как слънцето прогаря кожата ми и кара косата ми да изрусее. Задушаването по автобусите също не се среща навсякъде. Мнозина казват, че с настъпването на есента всичко умира. Лично на мен, ми е страшно приятно прохладното време, уличките с огромните локви и затрупаните люлки с листа. С идването на Коледните празници големите булеварди заблестяват, а магазините се пълнят. Цялата атмосфера с мирис на канела ми е повече от любима. Във Варна снегът не е често явление, но щом се случи, се задържа доста дълго време. Даже почернява, защото не бива почистен и така всички му се радват повече от необходимото. На кого му е нужна планина, щом Слънчевата алея под Пантеона се превръща в истинска червена писта.
Красотата й е невидима за мнозина, но идеална за други. Варна е всичко, което обичам.
София Богданова Филева
МФУ "Шарл Перо"
8 клас
14 години
Четете още До 31 януари изпращайте есета за Конкурса на Медийна група Черно море
Габриела Жекова: Защо да остана във Варна?
Гергана Тодорова: Защо да остана във Варна?
Радина Узунова: Защо да остана във Варна?
Никол Щерева: Защо да остана във Варна?
Маргарита Серебрянник: Защо да остана във Варна?

Три зодии ще се къпят в пари в седмицата от 15 до 21 декември
Чести грешки, които допускаме при носенето на парфюм
Десетте най-малко посещавани държави в света
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Защитник на Нюкасъл бе пратен в болница
Родриго спаси Реал от нов срам
Ювентус излъга Болоня и излезе пети
Лаутаро качи Интер на първото място
Дневен хороскоп за 15 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 15 – 21 декември
Любовен хороскоп за 15 – 21 декември
10 евтини, но луксозни акцента за украса на масата
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Мелони: Европа трябва да приеме новата стратегия за сигурност на Тръмп
Три зодии ще се къпят в пари в седмицата от 15 до 21 декември
Рекордна цена на медта: Идва криза в предлагането точно когато пристига AI бумът
Нов радар за 230 000 евро всява ужас сред шофьорите
Маникюр за Коледа – празнични идеи за къси и дълги нокти
4 зодии, които ще излекуват разбитото си сърце през зимата
Коментари