Очаква се следващият доклад на Европейската комисия за България по механизма за сътрудничество и проверка да бъде представен на 17-20 ноември. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров пред български журналисти в Брюксел след срещата си с еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова.
Целта е докладът да не съвпада по време с началото на българското председателство на Съвета на ЕС, поясни Цацаров. Подчертано бе, че ако държавата ни продължава да се движи с тези темпове на реформи, би било съвсем реалистично да очакваме реалистична оценка до края на мандата на тази ЕК. Особен интерес бе проявен към делата срещу бивши и настоящи министри, народни представители, магистрати, уточни главният прокурор.
Не чух мнение, че няма напредък по разследванията. Комисията следи делата срещу магистрати. Към настоящия момент прокуратурата е обвинила 22 съдии, прокурори и следователи, от тях четирима все още са обвиняеми, 18 са подсъдими. Стана дума за избора на нов Висш съдебен съвет (ВСС). Мисля, че няма разлика в оценката ни, че членовете от професионалната квота на ВСС са били избрани абсолютно прозрачно, посочи Цацаров.
В отговор на въпрос той поясни, че прокуратурата е утвърдила план за действие с конкретни срокове и отговорници за изпълнението на насоките, дадени от делегацията европейски прокурори у нас. Този план бе допълнен преди два дни с пълната информация за изпълнението. Препоръките се изпълняват, това се оценява много добре, заяви главният прокурор.
БТА
Коментари