Варна °
fallback
България
15:57 | 30 август 2018
Обновен: 05:42 | 15 май 2025

МОН издирва 14 000 деца за включване в образователната система

Други 10 000 пък вече са намерени, но екипите не успяват засега да ги убедят да влязат в клас

По материала работи: Слав Велев

 

Министерството на образованието издирва 14 000 деца, които не са включени в образователната система. Други 10 000 пък вече са намерени, но екипите не успяват засега да ги убедят да влязат в клас. Тези данни изнесе министърът на образованието Красимир Вълчев. Той проведе среща с началниците на регионалните инспекторати в курорта Камчия.

 

Масираната кампания за включване на деца в образователната система обаче дава резултат, като през миналата година 24 000 допълнително са влезли в класните стаи. „Усилията обаче не се изчерпват със самото записване. Усилията за ефективното им включване в образователната система са постоянни. Учителите и директорите ходят ежедневно в домовете. Убеждават ги да се включат, да посещават занятията. Най-много разчитаме на педагозите от училища и детски градини с концентрация на деца от уязвими групи. На тях им предоставихме допълнително 25 млн. лева, защото те трябва да работят повече с тези деца“, коментира министър Вълчев.

 

Той съобщи още, че има 10 000 деца, които са напуснали образователната система, като близо 8000 от тях са заминали в чужбина. „Създаваме пълна информационна система за взаимодействие между всички институции. Когато на територията на прилежащия район на обхват на училището например се регистрира трудов договор на родителя и това дете сме го класифицирали като рисково в информационната система или като такова, което търсим, ние ще получаваме информация от НАП. Взаимодействаме също с МВР, с Агенцията за социално подпомагане. Директорите и учителите имат право вече да предлагат помощта, която се дава на семейството, да бъде в натура, например за униформа на детето. Много училища са назначили допълнително образователни медиатори, хора, които работят със семействата. Това не означава, че сме обхванали всички деца. Усилията трябва да бъдат перманентни през цялата учебна година“, допълни министър Вълчев.

 

Статистиката показва, че най-голямо отпадане на ученици от образователната система има след завършването на основно образование.

 

В същото време стана ясно, че е създаден механизъм чрез модул в информационната система на министерството, с който да бъдат проверявани здравните бележки, предоставяни от учениците. Тогава, когато има съмнение, че бележката е фалшива, информацията ще бъде изпращана в съответната Районна здравна инспекция. Ще бъдат проверявани и деца, които са освидетелствани като такива с увреждания, а очевидно физическото им състояние не показва подобно нещо.

 

НИКОЛА ДИМИТРОВ

 

Четете още:  

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback