Снимката е илюстративна: Кадър: БНТ
От 1 май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва Списъка със стоки с висок фискален риск (СВФР) и в него вече се включват: строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове.
След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е установено, че тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами. При търговията с тях или не се попълват коректно документите за сделката, или те липсват изцяло. По този начин не се отчитат приходи и/или неправомерно се завишават разходи, което пък води до невнасяне на данъци, източване на ДДС чрез вериги от фиктивни сделки и други нарушения. С цел да противодейства на некоректните практики, които нанасят значителни щети на бюджета, изпълнителният директор на приходната агенция е предложил строителните материали, пътните превозни средства, частите и принадлежностите за автомобили и торовете да бъдат определени като рискови и вписани в списъка със СВФР.
От 1 май превозите на тези стоки трябва да се декларират предварително чрез електронна услуга на НАП „Предоставяне на уникален номер за превоз на стоки с висок фискален риск при предварително деклариране на стоки“. Според нормативните правила, на задължително предварително деклариране подлежат данните за превози на СВФР, извършвани с транспортни средства с товароносимост над 3,5 т., които започват от територията на друга държава членка на ЕС и завършват на територията на страната; започват от територията на България и завършват в друга държава членка на ЕС; започват от територията на трета страна и завършват на територията на страната - след приключване на митническия режим, както и доставки/превози в България.
Информация за предварителното деклариране на стоки с висок фискален риск е публикувана в сайта на НАП, където могат да бъдат видени и отговори на най-често задаваните въпроси по темата. За възникнали въпроси при ползването на услугата, потребителите могат да се обръщат към Информационния център на телефон: 0700 18 700 като изберат меню 7; на телефона на звеното за фискален контрол (+359 2) 9859 6809 или като изпратят писмено запитване на имейл: fisc.control@nra.bg.

Шокираща теория за извънземните: Не сме сами и ни наблюдават?
Рецепта за шоколадов кекс със "скрито" сърце за Свети Валентин
Късна емисия
Мисията Crew-12 излетя към Международната космическа станция
Окото на Сахара: Геоложка мистерия, видима от Космоса
Възможно е извънземните вече да знаят за нас
Момче от Америка откри фосил на 48 милиона години насред пустиня
ЦСКА 1948 - ЦСКА
Вердер Бремен - Байерн Мюнхен
Неостаряващият Модрич донесе победата на Милан в Пиза
Рен шокира ПСЖ
Таро карта за 14 февруари, събота
Дневен хороскоп за 14 февруари, събота
Auto Italia представи и продаде единствения за България Maserati Grecale Tributo Il Bruciato
Пердетата показват колко чист е въздухът в дома ви – как да го подобрите
Червеното вино – кога носи ползи за здравето, а не само романтика?
Терапиите, които идват: Топ 10 лекарства с потенциал да станат глобални лидери
Ротавирусен гастроентерит – как да разпознаем опасността и да предпазим детето?
Безплатни прегледи на слуха в МУ-Варна по повод Световния ден на слуха
Данни за забавяне на инфлацията в САЩ успокоиха разпродажбите на технологичните акции
Шокираща теория за извънземните: Не сме сами и ни наблюдават?
Германия се опитва да предпази отбранителния си сектор от Китай - и дори от САЩ
Уникално Maserati бе представено в България и веднага продадено
Бременната Ели Голдинг показа сладкото си бременно коремче
Невероятен СВЕТИ ВАЛЕНТИН за 5 зодии!
Коментари