Варна °
fallback
България
08:20 | 21 май 2025
Обновен: 18:49 | 21 май 2025

Честваме паметта на св. св. Константин и Елена

По инициатива на ООН на 21 май се отбелязва Деня на културното разнообразие

По материала работи: Слав Велев

Днес Източноправославната църква чества едни от най-ревностно почитаните свети равноапостоли Константин Велики и света Елена, неговата майка. Празникът в България е последният от пролетните празници. Днес в някои места, предимно в Югоизточна България, се танцува върху жарава (нестинарство). Според някои историци, обичаят е свързан с езически ритуали, запазили се от времето на траките. Въпреки че нестинарите играят върху жаравата с икона на св. Елена и св. Константин, обичаят никога не е признат от църквата.

Днес имен ден празнуват всички, които носят името Елена (означава - факел), Ели, Елка, Койчо, Константин (означава - твърд), Коста, Костадин, Костадинка, Динко и други. Честит празник на всички именици със специални пожелания към колегите Елена Кирова, Ели Марина, Константин Паскалев и Константин Ставрев....

Денят на Светите Равноапостоли Константин и Елена е празник и на едноименния курортен комплекс край Варна, който тази година празнува 117 годишнината от основаването си. Припомняме, че именно к.к. „Св. св. Константин и Елена“ е най-старият роден черноморски курорт.

Традиционно празникът се отбелязва със светски и църковни тържества – Света литургия и водосвет, литийно шествие и празнична концертна програма на открита сцена в курорта.

21 май е празник още на градовете Пазарджик и Елена.

Свети Константин бил римски император (306-337 г.). Роден в Ниш (днес в Сърбия), той се издигнал до виден пълководец във войската. След смъртта на баща му император Констанций Хлор, Константин бил поставен от войската на негово място. Той бил възпитан в езическата вяра, но след едно видение на кръст в небето и надпис "С този знак ще победиш!" наистина победил и решил да спре гонението на християните. За целта той издал указ в Медиоланум (днес Милано, Италия) през 313 г. за признаване на християнството като позволена религия. Това позволило християнската вяра да се разпространи по цялата римска империя. Затова делото му се смята за апостолско. Константин свикал Първия вселенски събор на Църквата в 325 г.

Майка му, света Елена, предано работила за утвърждаване на новата вяра и по неин почин бил открит Христовият кръст, били построени множество християнски храмове. Затова и тя се почита като равноапостолна.

Мъченик Константин бил родом от Трънския или Пиротския край и още като момче отишъл в София да работи у търговци на овце, цинцари. Но един ден крадци ограбили господарите му и младият Константин бил наклеветен за кражбата. Той бил измъчван да признае, но невинното момче не можело да поеме такава вина. Тогава бил предаден на турци, които му поставили условие да приеме исляма, за да не го изтезават повече. Константин решително отказал и след поредица нови изтезания бил обезглавен, а тялото му захвърлили в полето. Християни, които разбрали за убийството, прибрали тялото на момчето и го погребали. Това станало в 1737 г. През следващите десетилетия много хора се стичали на гроба му и получавали изцеления.

По инициатива на ООН на 21 май се отбелязва деня на културното разнообразие. По този повод се организират мероприятия, събития, прояви и концерти, с които се засвидетелства съпричастност, разбиране, уважение и приемане на различните национални култури в името на диалога и развитието между всички нас.

Ето няколко идеи за това как може да отбележите Световния ден на културното многообразие за диалог и развитие:

* Посетете художествена изложба или музей, посветен на други култури;

* Научете повече за друга религия;

* Планирайте международна филмова вечер;

* Слушайте музика от различна култура;

* Практикувайте спорта, свързан с различна култура (карате, крикет, йога…);

* Поканете приятел и сгответе традиционни храни.

Днес ще се проведе първият зрелостен изпит по български език и литература за 7 и 12-и клас. Изпити днес ще има в 651 училища в страната, в над 4200 класни стаи, като в него ще участват 10 100 квестори. Вторият задължителен държавен зрелостен изпит по различни предмети в 12-и клас е на 23 май.

Автор на статията:
Слав Велев
Деня на културното разнообразие св. св. Константин и Елена празник 21 май църковен календар църковен календар 21 май празник днес новини Варна традиции история
0 коментара
fallback
fallback