Варна °
fallback
България
15:12 | 27 май 2016
Обновен: 04:31 | 14 май 2025

За първи път ще има подводни проучвания край нос Шабла

Вече проучват крепостта Кария

По материала работи: Слав Велев

Четири са основните обекти, по които ще работят специалисти през археологическо лято'2016 с подкрепата на общините. Това съобщи пред медиите директорът на Регионален исторически музей в Добрич Костадин Костадинов. Той разкри, че единият от обектите вече се проучва - крепостта Кария, която се намира до фара на нос Шабла. "Работата там започна още на 9 май, тъй като "Пристанищна инфраструктура", които изграждат новата естакада, се натъкнали на артефакти и се обърнаха към нас. Те самите финансират разкопките - предоставят ни за проучването 32 хил. лв., за което сме признателни и се надявам до средата на юли да приключим.

 

Целта ни е да успеем да разкрием цялата крепост. Крепостта Кария е уникална и единствена на Черно море. Тя е създадена от карийското население, което е предшествало индо-европейските народи. Подобно на гърци и финикийци и те са имали колонии - не много на брой - 15-20 в Средиземноморския басейн, като Кария е единствената колония на Черно море, попадащо в Средиземноморския басейн" - поясни Костадинов. Другият обект, по който историци и археолози ще работят е акваторията до Фара в Шабла, тъй като част от Кария е под вода, каза още Костадинов. В подводната работа ще помага и клуб "Приятели на морето" - Шабла, като финансирането е от община Шабла в размер на 10 хил. лв.

 

Археолозите ще продължат работата си и на крепостта Залдапа, като тази година ще се разкрие и възстанови и римският водопровод, който е захранвал крепостта с вода, каза още Костадинов. Той добави, че за поредна година община Крушари отпуска за археологическа работа 10 хил. лв. от своя бюджет. Четвъртият обект, който ще бъде разработен това лято е крепостта Палматис, която се намира до тервелското село Оногур, съобщи още Костадинов. Ръководител на екипа, който ще работи на Палматис ще е проф. Казимир Попконстантинов, а община Тервел е осигурила 20 хил. лв. за археологическите проучвания. В заключение Костадинов посочи, че подготвяното това лято подводно археологическо проучване до фара на нос Шабла е първото по рода си.

Монитор

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback