Варна °
fallback
България
10:10 | 19 юни 2016
Обновен: 14:54 | 16 май 2025

Кърлежите по-опасни, 20% повече болни от Лаймска болест

Да не се върти, да не се маже с олио, има риск от заразяване!

По материала работи: Юлиян Атанасов

С 20 на сто са се увеличили случаите на болни от Лаймската болест и с 30% на тези с Марсилска треска.Тези данни изнесе професор Тодор Кантарджиев от института по заразни и паразитни болести пред Нова телевизия.Той предупреди, че ако след ухапване от кърлеж се появи петно, веднага трябва да се потърси лекарска помощ, а медиците да изпишат едва - две дози антибиотик.

 

"Много е важно след всеки излет навън да преглеждаме кожата си за кърлежи. Един кърлеж трябва да се намира 12 часа в кожата ни, за да пренесе някакво заболяване. В първите часове риск няма", каза Кантарджиев.

 

Той разясни, че кърлежът се вади с пинсета и се хваща там, където е най-близо до кожата.

 

Отделно в аптеките има специални приспособления за вадене на кърлежи.

 

"Да не се върти, да не се маже с олио, защото така кърлежът преживява стрес и плюе кръв, което означава, че има риск от заразяване с болест. Трябва да се ползват медицински ръкавици при ваденето му и след това да се дезинфектират ръцете“, посъветва той. 

 

 

"Този сезон обработката на тревните площи в столицата започна по-рано. Сега се извършва частична обработка на паркове, градини и междублокови пространства, за които имаме сигнали от граждани", уточни Цезарина Илиева от РЗИ - София.

 

Близо 60 души са ухапани от кърлеж само за седмица във Варна. Това са официално регистрираните случаи. Броят на тези, които сами вадят кърлежите и не търсят лекар, не е ясен. В същото време хора от кварталите масово се оплакват от неокосена трева.

 

dnes.bg

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback