Английски заселник във великотърновското село Миндя подготвя благотворителна фотоизложба, за да събере средства и да помогне за належащия ремонт на местното читалище. Фотографът Тим Клинч снима живота и къщите на хората в Миндя. Той възнамерява да изложи творбите си в експозиции в следващите месеци във Велико Търново и София. Следващата стъпка на чуждестранния творец е да ги издаде в книга.
Благотворителната инициатива е на председателката на Народно читалище „Развитие 1893“ Йозефина Собаджиева. Неотдавна тя поканила Тим Клинч да участва в нея и той приел присърце идеята, тъй като се чувства неразделна част от местната общност и е влюбен в България.
„Участието ми в този проект е нещо фантастично! Сега на първо място можем да съберем пари за читалището и освен това да популяризираме това красиво селище”, категоричен е Клинч.
Британецът работи от дълги години като фотограф на свободна практика, като е сътрудничил на различни европейски списания като „House + Garden“,“ Le Pan“, „Conde nast Traveller” и др. От доста години английският фотограф не е на Острова. Клинч е живял и работил в Мадрид повече от 11 години, както и в Югозападна Франция. Снимал е във винарски изби в Бургундия процеса на винопроизводството. Това негово хоби го превръща във вещ познавач и успешен журналист в сферата на кулинарния и винен туризъм. През последните години англичанинът непрекъснато пътува . Сам той споделя, че животът му се разпределя между България, Англия и Испания.
Преди 10 години иностранецът си купил къща в китното селце Миндя на 15 км от Велико Търново, а през последните 2 години трайно се установил сред пищната природа.
„ Работата ми с Йозефина Собаджиева по този проект ми позволи да се доближа до хората, да разбера начина им на живот и да вляза в къщите им. Това, което ме вдъхновява, е всекидневният живот в Миндя. Снимам хората, докато си правят компотите, докато готвят, докато си обработват и поддържат стопанствата и това е прекрасно! Тук всички са дружелюбни и са готови да ми съдействат. А това е много важно за една снимка – да имаш обратна връзка“, споделя Тим Клинч.
Кметът на Миндя Иван Иванов се оплаква, че покривът на читалището тече заради некачествени цигли, които са редени преди 20 години.
„Сградата е съвременна и е открита през 1996 г. Проблемът идва от покрива, за който тогава са били купени цигли и на палетите, в които били пакетирани, пишело „Пазете от влага!”. Сега специалисти казват, че в резултат на по-голямото съдържание на варовик в състава им, при студено време и при пек, керемидите се пукат!“ , казва Иванов.
Местната управа през годините успяла да подмени частично нацепените керемиди. Средства са заделяни от бюджетите на кметството и читалището и по малки проекти. Повече от половината цигли обаче са дефектни и покривът още тече. По груби изчисления на Иванов за пълната подмяна ще са нужни не по малко от 35 000- 40 000 лв.
„Тези ядове са 2000 г. Всяка зима имаме проблеми, защото керемидите се разпадат. Водата влиза директно в помещенията. Преди 7-8 години читалищната библиотека потъна във вода. Благодарение на това, че действахме бързо и успяхме да покрием с найлон стелажите с книги, не се стигна до бракуване на томове”, разказва първенецът на Миндя.
Иванов допълва с гордост, че в читалището кипи богата културна дейност. Селото се слави с група за автентичен фолклор, с хора си „Веселина”, с детска самодейна трупа и младежки клуб.
Кметът напомня, че каузата за реконструкцията на читалището не е първата българо-английска инициатива. В Миндя живеят 10 семейства на английски заселници и те много са единни и си помагат с българите. Популярният „Миндя рок фест“ също е дело на българо- английската дружба. Основателят му политологът Евгений Дайнов е заразил един от заселниците тук – Том Дейвис, да финансират първото издание на проявата и така фестът станал факт. Наскоро се състоя и осмото му издание, като англичаните бяха сред най-ревностните съорганизатори и фенове.
Пенсионерката Цветанка Иванова изрежда и други съвместни инициативи между българи и англичани.
„Правим си Вечер на английската кухня, заедно от години празнуваме Трифон Зарезан, Осми март, Коледа, англичаните с голямо желание се учат от нашите хора. Ние извиваме хорото, те след нас се хващат и започват да учат стъпките”, обяснява още Иванова.
Тя споделя с умиление, че Том Дейвис, който й е съсед, една сутрин изринал големите камари сняг пред портата й.
„Когато мъжът ми почина, взех трудно да се оправям сама. Една нощ през зимата наваля голям сняг, аз излязох и видях, че преспите пред къщата ми ги няма, разбрах, че Том почистил, направил пътека. Много са добри тукашните англичани, но и ние им помагаме с каквото можем- даваме им домашни зеленчуци, ракийка, вино, месце. Учим британките да месят погачи и да вият баници”, казва с гордост Иванова.
Том Дейвис също подкрепя горещо идеята на своя сънародник Тим Клинч. Британецът твърди, че познава творчеството на Тим от неговия сайт и намира фотографиите му за много интересни. Познава се и с Йозефина Собаджиева от седем години. Мечтае този проект да се окаже успешен, да се наберат средства за читалището, за да не се възпрепятства самодейността в културната институция.
А фотографът от Острова е оптимист. Той доверява в аванс, че вече има английски издател, който проявява интерес към публикуването на книга с фотоси от живота в Миндя.
trud.bg