Варна °
fallback
Общество
14:51 | 8 декември 2016
Обновен: 04:59 | 16 май 2025

Почивките решени: 2 януари, 8 май... и четири дни за Великден

Депутатите приеха промените в Кодекса на труда

По материала работи: Пламен Янков

Вече ще има почивни понеделници след официален празник, когато той се пада в събота и неделя. Това предложение на правителството за промени в Кодекса на труда беше прието от депутатите на първо четене, съобщава dnes.bg.

 

Така че първият извънреден почивен понеделник ще е още на 2 януари 2017 г.

 

Промяната в Кодекса на труда бе предложена от социалния министър в оставка Зорница Русинова заради бизнеса, който от години се оплаква от т.нар. дълги уикенди заради сливането на празниците.

 

Оказа се обаче, че в промените, предложени от кабинета, никъде не е отменено правота на правителството да слива празници, а след това да се отработват дните в събота.

Заради това депутати от социалната комисия поеха ангажимент преди окончателното гласуване на промените в Кодекса да внесат предложение, с което да се забрани на Министерски съвет да размества почивните дни през годината.

 

Според тъмносиния лидер Радан Кънев това обаче е "парламентарно мишкуване", защото сега парламентът приема "едно безсмислено нещо". Той призова за радикална реформа на трудовото законодателство, защото явно е много остаряло.

 

Ако депутатите наистина внесат предложение, с което ще забравят на кабинета да слива почивните дни, за официалните празници вече ще се почива само на съответната дата, ако се падат в работен ден, и един ден извънредно в понеделник, ако се падат през уикенда.

 

Това дава по 3 почивни дни допълнително всяка година.

 

Иначе досега практиката показвала, че разместването на почивните дни имат по-скоро негативни последствия, защото се нарушавала комуникацията в реално време между бизнеса, институциите и партньорите в чужбина, защото почивните дни по календар се разминават в различните държави. Освен това се нарушавала работата на финансовите институции и се забавяли плащанията.

 

Скачали и разходите за заплати в сферите, в които трябва да се осигури непрекъснатост на трудовия процес, като транспорт, здравеопазване, търговия, което пък водело до оскъпяване на продукцията.

 

Отработването в събота водело и до по-слаба ефективност и производителност на работниците заради преумора от натрупаната дълга работна седмица.

 

Дори и да няма вече дълги уикенди, пак се очертават повече почивни дни за работещите и догодина, защото календарът ще работи в полза на служителите.

 

Ще го усетим още в началото на годината, когато след официалния неделен 1 януари, ще добавим към почивката понеделник 2 януари. И то без да го отработваме.

 

Бонус почивен понеделник ще получим и на 8 май, тъй като Гергьовден догодина ще празнуваме в събота.

 

През май се очертават още две ваканции - тридневна около 1 май и еднодневна на 24 май.

 

Единствената четиридневна почивка ще е от 14 до 17 април около великденските празници.

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback