Варна °
fallback
Общество
17:53 | 16 декември 2016
Обновен: 15:28 | 15 май 2025

Издигат паметник на кирилицата на Антарктида

Идеята е на българи и монголци

По материала работи: Пламен Янков

Българи и монголци ще издигнат паметник на кирилицата на Антарктида, информира Дарик. Монголия е една от малкото неславянски държави, които пишат на кирилица. Най-трудно ще е превозването на паметника до там, каза директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той, заедно с 10 полярни изследователи заминава на 6 януари, а това ще е 25-та юбилейна Антарктическа експедиция.

 

Паметникът изобразява част от буквите. В него ще има вградени капсули с пръст от София, Варна, Велико Търново, Плиска, Преслав, както и от гроба на хан Кубрат. Той ще бъде превозен с товарен самолет до най-южния град на Чили - Пунта Аренас, а след това с кораб и с малки лодки ще достигне до бреговете на ледения континент, каза директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев.

 

"Предвидено е да бъде захванат за някаква коренна скала с няколко нита, тъй като е много важно там да се пази околната среда - да няма леене на бетон".

 

Това е 25-тата юбилейна антарктическа експедиция. В нея ще се включат покорителите на Еверест Николай Петков и Дойчин Боянов, които ще изкачват върхове с имена Симеон, Борис и Левски в планината Тангра на остров Ливингстън. Научната програма включва и геоложки проект.

 

"Там са скали от юрския и кредния период, които са периодите на динозаврите. Надяваме се, че можем да попаднем на находка, тъй като са живели по това време динозаври. Климатът не е бил винаги такъв студен".

 

Има идея да се направят първите археологически разкопки на Антарктида, разказа проф. Николай Овчаров. Учените предполагат, че испански експедиции са стигали до ледения континент още в средата на 19 век, преди официалното му откриване.

 

"Има такова понятие като модерна археология. 100% тези многобройни експедиции и изследователи са оставили нещо, така че едни археологически проучвания на Антарктида звучат доста интересно".

 

Четете още Рекордна „жега“ в Арктика и на Северния полюс

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback