Американска биотехнологична компания създаде и изпрати за одобрение първите проби от ваксината срещу новия коронавирус. Ваксината бе създадена точно 42 дни след като китайски учени публикуваха генетичния код на вируса в средата на януари.
Първите флакони от ваксината вече са изпратени до националния институт по алергиите и инфекциозните заболявания, част от националния здравен институт на САЩ. Тук ваксината ще бъде подготвена за първите тестове, които ще започнат в средата на април.
Ваксината срещу корона вируса е разработена за рекордно кратко време, тъй като тя е базирана на сравнително нов генетичен метод, който не изисква нарастващ брой вируси. Вместо това ваксината съдържа информационна РНК (рибонуклеинова киселина), която е получена от ДНК. Тази иРНК дава генетична информация за синтеза на протеини, които ще подпомогнат имунната система да създаде защита срещу коронавируса. Информационната РНК, заредена във ваксината кодира синтезата на точните протеини в тялото. Имунната клетки в лимфните възли разчитат информацията от иРНК и започват да синтезират протеини, които ще маркират корона вируса за унищожаване от другите имунни клетки.
"Информационната РНК е като софтуерна молекула в биологията.", споделя президентът на Moderna Therapeutics д-р Стивън Хог пред TIME. Ваксината срещу COVID19 може да се оприличи на софтуерна програма за организма. Веднъж навлезнала в тялото, информационната РНК във ваксината започва да дава указания за синтеза на вирусни протеини, които могат да генерират имунен отговор. Този иновативен метод за създаване на ваксината е причина за скоростните резултати в създаването ѝ. Това е ключов момент, когато се появи ново заболяване като COVID-19 и започне да заразява десетки хиляди.
Учените от същия институт започнаха тестове и на ново антивирусно лекарство, наречено remdesivir. Този противовирусен продукт е бил разработван за лечение на Ебола. Това са първите тестове на лекарство, което би могло да се използва за лечение на COVID-19. Проучването е водено от медицински екип от университет в Небраска. Първият пациент, който доброволно се включи в новаторската проучване е човек, завърнал се в Съединените щати и дал положителна проба за вируса. Други пациенти, диагностицирани с коронавирус също ще бъдат част от проучването.
Четете още: Втори служител на институциите на ЕС е заразен с коронавируса
Коментари