Варна °
fallback
Свят
21:50 | 23 август 2017
Обновен: 23:59 | 20 май 2025

Как Макрон определи трудовите закони на ЕС?

Директивата за командированите работници във вида, в който функционира, представлява предателство към европейския дух, заяви френският президент в началото на тридневната си обиколка в Централна и Източна Европа

По материала работи: Слав Велев

Европейската директива за командированите работници във вида, в който функционира, представлява предателство към европейския дух и основните принципи на ЕС. Това заяви в Залцбург френският президент Еманюел Макрон в началото на тридневната си обиколка в Централна и Източна Европа, цитиран от Франс прес.

  След среща с австрийския канцлер Кристиан Керн Макрон подчерта, че Франция и Австрия имат общо виждане по тези въпроси и че Париж и Виена са на мнение, че европейската директива за командированите работници облагодетелства социалния дъмпинг в полза на страните от Източна Европа.  

"Единният европейски пазар и свободното движение на работници нямат за цел да облагодетелстват страните, които насърчават занижаването на социалните права", посочи френският държавен глава. По думите му "тъкмо това подхранва в нашите страни популизма и подкопава доверието в европейския проект".

  "Проектът за реформа на директивата, която предлагаме, е проект, насочен към намаляване на периода на работа на командирования работник до една година, засилване на контрола и развитие на двустранното сътрудничество за контрол, съществуването на един трезв принцип, а именно - за еднакъв труд, еднакво заплащане - което премахва именно това изкривяване", каза Макрон във видеозапис, поместен в сайтовете на френски медии.  

По този начин според него ще може да се преработи в дълбочина сегашната система.

Макрон, цитиран от Ройтерс, потвърди отново приоритетите си за бъдещето на ЕС и еврозоната, изтъквайки целта за създаване на бюджет и парламент на еврозоната, социална основа и данъчна хармонизация. По думите му, съществуват "общи гледни точки" с Австрия по тези въпроси и предложения в тази посока ще бъдат направени до края на 2017 година.

  Въпросът за командированите работници беше една от темите в предизборната кампания на френския президент и в това отношение той има подкрепата на Германия, отбелязва АФП. Макрон се надява да убеди достатъчно страни, по-специално от Източна Европа, за да събере мнозинство в подкрепа на реформата на директивата на европейска среща, насрочена за 23 октомври.

  По-късно днес в Залцбург ще се състои среща и с премиерите на Чехия и Словакия - Бохуслав Соботка и Роберт Фицо.

Утре и другиден френският президент ще посети Румъния и България.

  Директивата от 1996 година дава право на предприятие от ЕС да изпраща временно свои служители в друга страна от Евросъюза, но продължавайки да плаща осигурителни вноски в изпращащата страна. Освен това според сегашния текст командированият работник има право да остане в дадена страна от ЕС три години, а Европейската комисия обмисля да го намали на две години Макрон обаче иска този период да бъде не повече от година.

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback