IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
13:31 | 23 септември 2017
Обновен: 05:26 | 14 май 2025

Кметът на Истанбул подаде оставка след 13 години на поста

Топбаш е на 72 години, през 1999г. стана кмет на квартал "Бейоглу", а пет години по-късно - и на целия град

По материала работи: Деян Михайлов
Кметът на Истанбул подаде оставка след 13 години на поста

Кадир Топбаш, който бе кмет на многомилионния Истанбул, обяви в събота, че подава оставка от поста.

"Оттеглям се, но не напускам моята партия", заяви той на пресконференция, на която декларира, че остава член на Партията на справедливостта и развитието. Никога не съм казвал "Уморих се" и не оставям общината , затрупана с дългове", добави той с предупреждение, че опозицията щяла да се възползва от оставката му.

В годините на управлението на Топбаш най-големият турски град преживя строителен бум и икономическа експанзия, съпроводени с критики от урбанисти и еколози за някои амбициозни инфраструктурни начинания.

Кметът, който преди е работил като архитект, не посочи причина за оставката си, но медиите свързаха решениет с конфликт между него и общинската администрация, предвождана от Партията на справедливостта и развитието. Става дума за 5 решения за промяна предназначението на терени, които той отказа да подпише, но след това общинският съвет отхвърли ветото му с гласовете на партията, припомня в"Хюриет".

Топбаш е на 72 години, през 1999г. стана кмет на квартал "Бейоглу", а пет години по-късно - и на целия град.

Сега той казва, че не е обиден от последния спор със съпартийците общински съветници и че винаги е приемал критики, но и че няма да прости неуважителните глупости срещу него. "Опитахме се да не грешим. Но не бива да бъркате грешките с предателството. На предателите никога не се прощава."

Топбаш добави, че "трябва да стоим зад нашия президент като 80 милиона души. Благодаря на хората на Истанбул, на президента, премиера и министрите."


dnevnik.bg

Коментари

Новини Варна