IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
11:38 | 26 март 2019
Обновен: 00:30 | 15 май 2025

Последиците от решението на Тръмп за Голанските възвишения

Президентът на САЩ подписа указ, с който САЩ официално признават израелския суверенитет на територията

По материала работи: Пламен Янков
Последиците от решението на Тръмп за Голанските възвишения

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа по време на срещата си с премиера на Израел Бенямин Нетаняху в Белия дом указ, с който САЩ официално признават израелския суверенитет над Голанските възвишения - територия, която Израел отнема от Сирия по време на Близкоизточната война през 1967 г., съобщава Дарик.

 

Смята се, че стъпката ще даде на Нетаняху тласък преди оспорваните израелски избори на 9 април.

 

Всяко бъдещо споразумение за мир в Близкия изток трябва да гарантира правото на Израел на самоотбрана, заяви Тръмп в началото на церемонията по подписването, предавана на живо от американските новинарски телевизионни канали, малко след като Израел нанесе въздушни удари в Газа в отговор на палестинска ракетна атака.

 

"САЩ признават абсюлютното право на Израел на самозащита. Подлите атаки от тази сутрин отразяват сериозните заплахи в сферата на сигурността, с които Израел се сблъсква всеки ден", заяви Тръмп, цитиран от ТАСС. Съюзът между Израел и САЩ никога не е бил по-здрав, подчерта той.

 

Решението на Тръмп предизвика вълна от недоволство.

 

Сирия окачестви като „безсрамно нападение“ срещу своя суверенитет и териториална цялост решението на САЩ да признаят израелския суверенитет върху окупираните Голански възвишения. "Освобождаването на Голан с всички достъпни средства и връщането му в сирийското отечество е неотменимо право", заяви външното министерство в Дамаск. "Това решение [. . .] прави САЩ главният враг на арабите", се казва още в изявлението, разпространено от сирийската агенция САНА.

 

Говорителката на руското външно министерство заяви, че признаването от Вашингтон на израелския суверенитет върху Голанските възвишения може да влоши положението в Близкия изток. "За съжаление това може да доведе до нова спирала на напрежение в региона на Близкия изток", каза по руското национално радио говорителката Мария Захарова. По думите ѝ решението на САЩ е "извън правното пространство" и "пренебрегва всички международни разпоредби и резолюциите на Съвета за сигурност" на ООН.

 

За генералния секретар Антониу Гутериш "е напълно ясно, че статутът на Голан не е променен", каза говорителят на ООН Стефан Дюжарик. Той уточни, че "политиката на ООН за Голан е отражение на значими резолюции на Съвета за сигурност и тази политика не е променена".

 

Саудитска Арабия разкритикува решението на президента на САЩ да признае суверенитета на Израел върху Голанските възвишения. "Опитите за поставяне пред свършен факт не променят фактите", се казва в комюнике, разпространено от Саудитската агенция по печата. В него се допълва, че Голанските възвишения са "окупирана сирийска арабска земя". "Това ще има значителен негативен ефект върху мирния процес в Близкия изток, върху сигурността и стабилността на региона", се казва още в текста.

 

Генералният секретар на Лигата на арабските държави Ахмед Абул Гаит заклейми решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да признае Голанските възвишения за израелска територия. В изявление, разпространено от египетската информационна агенция МЕНА Гаит заяви, че решението на Вашингтон не променя статута на Голанските възвишения като сирийска територия.

 

Турция смята за неприемливо признаването от страна на Съединените щати на израелския суверенитет над Голанските възвишения и ще предприеме действия срещу това решение, включително в ООН, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също заяви, че Анкара ще повдигне в ООН въпроса за признаването от САЩ на израелския суверенитет над Голанските възвишения.

Коментари

Новини Варна