IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
09:57 | 2 февруари 2015
Обновен: 21:12 | 3 май 2025

Галактически сблъсък ни превръща в кифли

Орбиталният телескоп "Хъбъл" получи подробни снимки на галактиката NGC 7714

По материала работи: Юлиян Атанасов
Галактически сблъсък ни превръща в кифли


Орбиталният телескоп "Хъбъл" получи подробни снимки на галактиката NGC 7714, разположена в съзвездието Риби, на разстояние 100 милиона светлинни години от Земята. Оказа се, че галактиката прилича на кифличка, заради сблъсъка й с друга "звезден мегаполис", съобщи Европейската южна обсерватория.
Виновник за това бедствие е "малкият" спътник на NGC 7714 - галактиката NGC 7715, която се е приближила в опасна близост до бъдещето "кравайче" преди около 100 - 200 хиляди години. Сближаването на галактиките е довело до сериозни гравитационни смущения и преструктуриране на масата, както и до деформации в структурата на ръкавите на галактиките.
Една от най-забележимите следи на тази "галактически борба" е пръстен и две опашки от ярки жълти звезди, които формират мост между NGC 7714 и NGC 7715. По този "мост" материята на малката галактика потича към големия й спътник.
Появата на огромен брой нови резерви от газ и прах води до избухването на процеси на звездообразуване в NGC7714, следи от които може да се видят в много от звездите Волф - Райе: изключително ярки и активни светила, изхвърлящи огромни маси от материя във формата на звезден вятър. Тези звезди живеят дълго - до един милион години, и след това експлодират като свръхнови и се превръщат в черни дупки или неутронни звезди.

 

Коментари

Новини Варна