Eвропейската комисия ще започне да репатрира европейски граждани от Иран - най-засегнатата от коронавируса страна след Италия и Китай. Това съобщи еврокомисарят за кризисни ситуации в Европейския парламент, цитиран от dnes.bg.
Комисията вече плати за връщането на няколкостотин граждани на ЕС от Китай и Япония, напомни той пред полупразната пленарна зала в Брюксел.
Повечето от малцината евродепутати, които участват в настоящата парламентарна сесия, дисциплинирано изпълниха указанията да стоят през място в залата, за да не се заразят с COVID-19.
Според здравният еврокомисар Стела Кириакидис епидемията в Европа вече е достигнала етап, при който всички страни трябва да задействат кризисните си мерки и да се опитат да ограничат разпространението на вируса.
“За всички, но особено за страните, които имат малко случаи, сега е особено важно да забавят развитието на епидемията, за да дадат повече време за подготовка на здравните си системи и на изследователите, търсещи лечение”, заяви тя.
Европейската комисия настоява за повече солидарност между страните членки и за споделяне на предприетите мерки и информация, както и на протоколите за използване на защитно облекло и препарати за лечение на пациентите.
Еврокомисарят за кризи Ленарчич разкритикува Германия и Франция, които забраниха износа на маски и защитно облекло, което според него е повлекло останалите страни и всички са отказали маски на Италия, която има нужда от тях.
Кириакидис призова за солидарност между гражданите вътре в отделните държави и към другите европейци. Тя призова евродепутатите да се включат в убеждаването на гражданите да се придържат към строга лична хигиена, както и в разобличаването на фалшивите новини за коронавируса, които усилват паниката.
В четвъртък министрите на образованието в ЕС ще обсъдят общи действия за ограничаване на вируса в училищата. Другата седмица финансовите ще се съберат, за да мислят данъчни облекчения за фирмите, които страдат от последствията от епидемията, съобщи хърватското председателство на ЕС. Манфред Вебер, от ЕНП настоя Брюксел да обмисли и общи оценки за риска от пристигащи в Европа пътници, като прилага еднакви проверки по границите си.
Еврокомисията обяви, че след обявата за обща обществена поръчка за купуване на защитно облекло сега подготвя нова за препарати за дишане и за тестове за деца, които са най-търсени в страните членки.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболявания потвърдени случаи на COVID-19 вече има във всички европейски държави. До днес са потвърдени 14 890 заразени и 532-ма починали. Най-разпространена е епидемията в Италия - 9172 случая, във Франция са регистрирани 1412, в Испания - 1204 и в Германия - 1139.
Коментари