Варна °
fallback
Свят
09:14 | 22 март 2020
Обновен: 05:55 | 18 май 2025

Венецуела иска от МВФ заем за 1 млрд. долара

Според източници молбата е била средствата да бъдат отпуснати през програми за закупуване на храни, лекарства и ремонт на болнична инфраструктура

По материала работи: Пламен Янков

Изпадналата в тежка икономическа и политическа криза Венецуела отново се обръща към Международния валутен фонд с молба за отпускането на финансова помощ в размер на 1 млрд. долара. Това става факт, след като предишното искане на Каракас за още по-голяма сума бе отхвърлено от организацията със седалище във Вашинготн.  

Администрацията на президента Николас Мадуро иска средствата да бъдат отпуснати чрез програми за закупуване на храна и медикаменти и за ремонт на болнична инфраструктура за лечение на пациенти с коронавирус, съобщават източници на Bloomberg, цитирани от Investor.bg.  

Говорител на МВФ посочи, че институцията е съпричастна с хуманитарната криза на Венецуела, но цитира позицията на фонда от сряда. В нея се казва, че той не може да отпусне исканите тогава 5 млрд. долара, тъй като правителството на Мадуро не е международно признато.  

Мадуро наложи общонационална карантина в страната във вторник, за да забави разпространението на коронавируса. Здравната система във Венецуела се намира в много тежко положение след продължаваща вече седем години рецесия и страда от недостиг на множество медикаменти и консумативи – от антибиотици през защитно облекло до сапун и вода. До момента правителството е съобщило за 42 случая на починали венецуелци от коронавирус.  

„Това е ключов момент и познавайки агресивната и силно заразно ниво на тази болест ние ще предприемем бързи и силови мерки, за да спрем пропагандата“, заяви Мадуро в писмо до управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева с дата 15 март, в което се отправя искане за сумата от 5 млрд. долара.  

От МВФ изразиха готовност да мобилизират своя кредитен капацитет в размер на 1 трлн. долара в помощ на борбата с битката срещу коронавируса. Директорът на фонда за Западното полукълбо Алехандро Вернер заяви в четвъртък, че основен приоритет на политиците в Латинска Америка трябва да бъде гарантиране на средствата за свързани със здравеопазването разходи. Въпреки това основната цел на МВФ е поддържане на международната парична система, а не хуманитарна помощ.  

От своя страна отношенията на Венецуела с фонда са били по-скоро противоречиви. През 2007 г. покойният президент Уго Чавес обеща да прекрати отношения с МВФ, тъй като според него организацията обслужва интересите на САЩ.

Четете още: Цените на бензина и водата се изравняват

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback