Варна °
fallback
Свят
11:00 | 30 март 2020
Обновен: 16:54 | 17 май 2025

Цените на петрола потъват в началото на новата седмица

Пазарните стойности на суровината отчитат резки спадове, а анализаторите очакват положението да се влоши

По материала работи: Пламен Янков

Цените на петрола се понижават в понеделник, тъй като пандемията от коронавирус се разраства в световен мащаб и на фона на продължаващата ценовата война между Саудитска Арабия и Русия, информира агенция Ройтерс, цитирани от Investor.bg.  

Международният бенчмарк Брент поевтинява с 1,36 долара, или 5,46%, до ниво от 23,57 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 20,70 долара за барел, което е понижение от 81 цента, или 3,77%.  

Последните прогнози твърдят, че търсенето на петрол ще спадне с 15 милиона или 20 милиона барела на ден, или с около 20% спрямо миналата година. Анализаторите очакват, че ще са необходими големи съкращения на производството и извън рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).  

„ОПЕК, Саудитска Арабия и Русия биха могли да изгладят различията си, но ОПЕК няма много възможности за действие .... Шокът за търсенето от COVID-19 е твърде голям“, заяви ръководителят на National Australia Bank Лаклан Шоу.  

„Реалността е, че глобалните запаси ще се запълнят след няколко месеца, ако нищо не се промени и това ще има разрушително въздействие върху ценообразуването“, добави той.  

През последните дни в ключови региони като Мидланд, Тексас суровият петрол сорт Брент се търгуваше с няколко долара по-малко от фючърсите на WTI, което показва, че компаниите там очакват пренасищане с доставки.  

В момента производството на петрол в САЩ е приблизително 13 милиона барела на ден, но се очаква да спадне с повече от 1,4 милиона барела на ден до края на третото тримесечие на 2021 г.  

През изминалата седмица броят на платформите на  Baker Hughes намаля с 40, отчитайки най-големия си спад от 2015 г. насам. Повечето световни компании за преработка на петрол обявиха планове за намаляване на капиталовите си разходи, а стотици вече съкращават служителите си в очакване цените на суровината да спаднат под 20 долара за барел.  

От своя страна цената на златото бележи спад от 0,74% до ниво от 1641,90 долара за тройунция.  

Четете още: Китайски учени откриха материал, който деактивира COVID-19

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback