Варна °
fallback
Свят
17:36 | 2 май 2020
Обновен: 10:37 | 14 май 2025

Руският добив на петрол е бил на най-високото си ниво от над година през март

Този месец обаче Русия ще трябва да направи съкращения в рамките на глобалната сделка за доставките

По материала работи: Пламен Янков

Русия е повишила добива на петрол и газов кондензат през април до 46,45 млн. тона, или 11,35 млн. барела дневно спрямо 11,29 млн. барела дневно през март, съобщиха руската осведомителна агенция Интерфакс, цитирани от Ройтерс и Investor.bg. Този месец обаче страната ще трябва да направи съкращения в рамките на глобалната сделка за доставките.  

Докладът, който се позовава на данни на министерството на енергетиката, сочи, че цифрите за април са на най-високото си средно равнище от януари 2019 г., когато са достигнати 11,38 млн. барела дневно.  

Организацията на страните износителки на петрол, Русия и други производители – групата е известна като ОПЕК+, се договориха миналия месец да намалят общия си добив на петрол с близо десет милиона барела дневно, или 10 на сто от глобалното предлагане през май и юни, за справяне с икономическите последици от новия коронавирус.  

САЩ, Норвегия, Канада и Бразилия също може да направят съкращения, с което общото свиване ще достигне 20 млн. барела дневно, или 20% от глобалното предлагане, въпреки че коронавирусната криза намали търсенето с 30% и тласна цените надолу.

Очаква се Русия да намали петролния си добив с 2,5 млн. барела дневно спрямо базова линия от 11 млн. барела дневно през май и юни.

В цифрата не се включва добивът на газов кондензат, или лек петрол. Руското енергийно министерство не публикува отделни данни за него.  

В събота руската петролна компания „Татнефт“ съобщи, че е добила 1,994 млн. тона петрол през април спрямо 2,442 млн. тона през март.

Свиването е възлязло на около 90 хил. барела дневно, или 16 на сто спрямо март. Компанията не разкри защо е понижила добива миналия месец.

Според запознати източници обаче „Татнефт“ е намалила добива, защото хранилищата са пълни, а търсенето в Европа е слабо. Това се потвърждава и от данни, видени от Ройтерс миналата седмица.  

Компанията работи в Татарстан, Централна Русия, която стана основната петролна провинция на страната през 70-те години на миналия век с добив от 2 млн. барела дневно, като помогна на СССР да финансира въоръжената си надпревара със САЩ.  

САЩ разрешиха използването на "Ремдесивир" при тежки случаи на коронавирус

Русия обеща да изпълни изцяло ангажиментите си, като добивът се очаква да намалее с между 480 и 500 млн. тона, или 9,6 млн.-10 млн. барела дневно тази година. Това ще бъде първият му спад от 2008 г. насам.  

През април добивът на природен газ е достигнал 55,14 млрд. куб. м, което е спад с 14,3% спрямо същия месец на предходната година, съобщава Интерфакс.  

Износът на руски петрол е нараснал с 2,2% на годишна основа до 84,79 млн. тона между януари и април.

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback