САЩ са "признали" украинския сепаратистки регион Донбас още през 1959 г., пише "Московский комсомолец".
Това е станало с публичен закон номер 86-90 от 17 юли 1959 г., приет от Сената и Камарата на представителите в рамките на Седмицата на поробените народи, цитира вестникът съобщение на канадското издание "Глобал рисърч". Журналистите публикуват документ, подновяван в Щатите всяка година от 16 години насам, уточнява руският всекидневник.
Седмицата на поробените народи бе обявена в САЩ през 1953 г., за да привлече вниманието на американците към проблема с народите, контролирани от комунистически режими. През 1959 г. Конгресът на САЩ направи Седмицата официална, а президентът Дуайт Айзенхауер й придаде сила на закон, напомня "Московский комсомолец".
Днешен Донбас е наречен в документа "страна Казакия" и се споменава отделно и от Русия, и от Украйна, изтъква вестникът. "Глобал рисърч" пояснява: "Казакия е американски геополитически термин, описващ региона, където са живели казаците в бивша Русия и в Съветския съюз". И уточнява, че "Казакия" включва териториите на провъзгласените Донецка и Луганска народни републики в днешна сепаратистка Източна Украйна, а също и Запорожка област.
"Империалистическата политика на комунистическа Русия чрез пряка и косвена агресия е поробила и отнела националната независимост на Полша, Унгария, Литва, Украйна, Чехословакия, Латвия, Естония, Белорусия, Румъния, Източна Германия, България, континентален Китай, Армения. Азербайджан, Грузия, Северна Корея, Албания, Идел-Урал (мюсюлманска държава, просъществувала от 1917 до 1918 г. в днешен Татарстан по време на руската гражданска война, б. р.),Тибет, Казакия, Туркестан (средноазиатски исторически регион, б. р.), Северен Виетнам и други", се казва в документа, пише изданието.
Украйна и "Казакия" фигурират в резолюцията като отделни страни и народи; според документа, "и двете нации имат право на съществуване", пише "Глобал рисърч", цитиран от "Московский комсомолец".
САЩ "трябва по съответния официален начин ясно да покажат на тези народи историческия факт, че народът на Съединените щати споделя копненията им отново да добият свобода и независимост", се казва в закона. Тази година документът по традиция пак бе подновен, явно без да се вниква в същината му, пише "Московский комсомолец".
Земляческата организация от САЩ Конгрес на руските американци от години настоява да бъде отменен или поне променен законът, провъзгласяващ руския народ за "поробител" на други нации. След падането от власт на руската компартия през 1991 г. конгресменът Рорабакър предложи документът да бъде преразгледан, но срещна крайно силна съпротива от страна на украинската общност в САЩ, поради което предложението не бе подкрепено от Конгреса, добавя руският вестник.