През юли повече бежанци и емигранти са влезли в ЕС през Гърция, отколкото през Италия. По данни на граничната агенция на ЕС Фронтекс 49 550 са прекосилите гръцката граница през юли, което е повече, отколкото за цялата 2014 г. А от януари техният брой е надхвърлил 130 500. Девет от 10 новодошли са сирийци и афганистанци, увеличава се и броят на пакистанците.
Според агенцията спасяването на мигрантите на гръцката граница е по-трудно, отколкото по централния маршрут през Средиземно море към Италия и Малта. Заради късото разстояние от турския бряг трафикантите използват многобройни малки гумени лодки. Освен това страните членки още не са изпратили обещаната през юни апаратура и кораби за морската операция „Посейдон“ в Източното Средиземноморие и граничните катери не достигат.
Междувременно Европейската комисия за първи път направи разграничение между граничните съоръжения, с които различни държави се опитват да се предпазят от прииждащите бежанци и икономически емигранти.
„Европейската комисия не подкрепя издигането на огради и няма да ги финансира“, заяви днес говорител в Брюксел по повод вдиганата от Унгария ограда по границата ѝ със Сърбия.
„Ситуацията в Кале е съвсем различна от тази в Унгария, защото става дума за подобряване на сигурността на пристанището и за спасяването живота на имигрантите от токов удар. Така че тук не говорим за гранична ограда“, уточни говорителят.
Потвърдено е и посещение на комисаря за миграцията Дмитрис Аврамопулос в Кале в близките дни. Очаква се той да обяви нова помощ за френските власти, които получиха вече 4 млн. евро за справяне с прииждащите към Великобритания хора.
Медиите на Острова съобщиха, че след укрепването на граничните заграждения броят на имигрантите значително е намалял от 2000 на нощ до 150-200 опита за преминаване на шенгенската граница.
Това пък е повод за притеснение в Белгия, където се опасяват, че имигрантският поток от Франция ще се пренасочи към тях. Властите ще пренасочат полицаи за разкриване на трафиканти, за да избегнат превръщането на 65-километровата си морска ивица във „втори Кале“.
Новата операция ще бъде координирана от федералната полиция и ще включва местните участъци, съдебната система, имиграционната служба и общините. Белгия ще построи нови центрове за временно настаняване, като капацитетът на съществуващите 10 000 места ще бъде увеличен с още 2500.