Русия по-скоро ще се оттегли от сирийския президент Башар Асад, отколкото от Украйна, каза експерта по международни отношения Георги Проданов в ефира на Bulgaria ON AIR. Той подчерта, че по отношение на Украйна Русия иска да демонстрира външнополитически успех. По думите му нито Русия, нито ЕС имат план "какво да правят Украйна".
Срещата между Путин и Обама
Според Проданов няма как да "говорим за обща коалиция" в решаването на конфликта в Сирия.
"Действително Русия има основание да бъде относително агресивна в сегашната си позиция, а САЩ да бъдат по-обрани, по-консервативни, защото това, което се случи в Близкия Изток, до голяма степен е причинено и от двете държави.", коментира експертът.
Проданов поясни още, че в подобни преговори се тръгва от отправна точка - ключовият момент в тези преговори е бъдещето на Ислямска държава и съдбата на Башар Асад. Оттам нататък следват теми като какво се случва в Европа, в Украйна. Но не трябва да забравяме Турция, Иран, Саудитска Арабия", коментира той.
Експертът допълни, че не може да се очаква голяма промяна в отношенията между Русия и САЩ нито в посока на затопляне, нито в посока за охлаждане на отношенията.
Ролята на Иран, Турция и Саудитска Арабия
В контекста на регионален играч от година и половина е факт активизиране на отношенията между САЩ и Иран и Русия и Иран, както по отношение на търсене на решение за Сирия, така и в казуса с Ислямска държава. Проданов определи Иран и Турция като естествени балансьори в решаването на конфликтите в региона.
"Не можем да подминем и Саудитска Арабия като чисто религиозен, регионален лидер и все пак държава, която разполага с финансиране, което беше много проблемно в региона. Пъзелът е много сложен", коментира Проданов.
Той се позова на думите на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, че тези държави ще решат пъзела в Сирия и допълни, че Асад може да изпревари решението, но едва ли ще го заяви директно.
Ислямска държава
Проданов изтъкна, че Ислямска държава е продукт на нестабилността на региона. Съставена е от бившата армия на Ирак и от паравоенни структури, които са участвали преди това в конфликтите в Сирия, Ирак, Афганистан и Чечня.