IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
Свят
20:24 | 2 октомври 2015
Обновен: 17:37 | 23 април 2024

Бежанци, добре дошли сте! Страх обзе "отворена" Германия

Докато мигрантите се бият с колове, местните баби цъкат с език

По материала работи: Златина Добрева
Бежанци, добре дошли сте! Страх обзе "отворена" Германия

Германското градче Калден, провинция Касел, наскоро отвори вратите си за тълпите бежанци, залели страната. Дарения от дрехи успяха да препълнят 4 гаража. Доброволческият противопожарен отряд се зае да построи палатков лагер на близкото летище, който сега прелива от 1400 мигранти.

Но както много други градове в Германия, страна, която едва ли не постели червен килим за най-голямата вълна от бежанци към Европа, сега жителите на Калден сякаш почват да размислят за постъпката си, разказва Washington Post.

Това е още по-ясно след метежа на бежанците. В старомодната и спретната община със само 3000 жители, мирният живот е заменен от хаос в неделя по обед. Тогава 19-годишен албанец се прережда на опашката в палатковия лагер и вдига скандал с 43-годишен пакистанец. Ударите прерастват в юмруци. Скоро 300 мигранти са въвлечени в меле, не щадят и люти спрейове, и метални тръби в боя.

Незабавно цяла върволица от линейки и полицейски спецотряди се втурват към лагера. Над 50 полицаи в продължение на няколко часа се опитват да възстановят реда. В крайна сметка трима са откарани в болница с леки наранявания.

"Знаете ли, когато бежанците започнаха да идват, аз бях един от онези, които виждаха хората в нужда и си мислех, че трябва да помогнем", казва 46-годишният Хари Клоска, инструктор по скайдайвинг на местното летище. Когато бежанците са започнали да се бият той и клиентите му се скрили в офиса му.

"Минаха седмици, откакто бежанският лагер отвори врати и сега вече имам различно мнение!", допълва Хари. "Не съм сигурен, че ще можем да се справим с това, да помогнем на толкова много хора, от толкова много страни".

Германия е най-предпочитаната дестинация за бежанците. Отначало германците опъваха широки постери с надписи: "Бежанци, добре дошли сте!", но сега, след като напрежението започва да ескалира, много градове като Калден започват да преосмислят позицията си.

Без съмнение все още милиони германци с отворени обятия приветстват новодошлите, много от тях бягащи от войната в Сирия. Организират се курсове по немски език. Мегаконгломератът Сименс организира стажове.

Но на повърхността започват да изплуват страховете. В скорошно допитване се оказа, че доверието в канцлера Ангела Меркел е спаднало с 3 до 5% и така стига най-ниските си нива за тази година - 49%.

А освен Калден, Хамбург също става сцена на бежански бунтове. В два бежански центъра напрежението ескалира. В единия дори дървени плоскости станаха основно оръжие.

Полицията в Калден успокоява - няма осезаем ръст на престъпленията. Въпреки това местните казват, че са започнали да си заключват вратите нощем. Една майка е бясна след случай, в който нейната 17-годишна дъщеря е станала жертва на сексуално насилие на автобусна спирка. "Разбира се, че се страхуваме!", казва тя.

Кметът Майк Макевиц казва, че няколко млади жени са се отказали от честите си разходки в близката гора, "защото се страхуват от всички тези групи мъже, които се разхождат наоколо".

Същевременно местният хранителен магазин за първи път е наел жива охрана, защото се оказва, че бежанците отварят пакетите с храна без да ги платят. Наскоро охраната на магазина се опитала безуспешно да отпрати албански мигранти, които са окупирали пейка на паркинга на магазина. В същото време две възрастни германски дами възмутено цъкат с език.

"Пълен хаос е!", казва 38-годишният кмет, бивш офицер от германската армия.

Все повече и повече хора в Германия започват да се тревожат, че бежанците внасят етнически и религиозно напрежение от собствените си страни. Бундесполицията призовава бежанците да биват настанени отделно, в зависимост от религиозната или етническата им принадлежност.

Наскоро група мюсюлмани се опитаха да линчуват 25-годишен християнин от Афганистан. Те го преследвали по улиците, след като той се опитал да изхвърли страници от Корана в тоалетната. 6 полицая били наранени в крайна сметка.

Това дава допълнително храна на крайнодесните в Германия като Националната Демократична Партия. Ксенофобските инциденти в страната се увеличават прогресивно. Миналата година в страната е имало 198 ксенофобски прояви, а тази година към 21 септември те са били 437.

През юли 4 сириеца бяха пребити в центъра на Грайц, в централната провинция Тюрингия. Те казват, че единственото, което са направили, е било да поискат номера на местно такси. Алла Оди, 24-годишен сириец, който е интериорен дизайнер, е един от 4-мата атакувани и вече не се чувства добре дошъл в Германия.

В същото време представители на властите също изразяват опасенията си от новодошлите. Штефан Арлт, който е управител на бежанския център край Грайц не е съгласен с мнението на Ангела Меркел, която твърди, че бежанците ще се отразят добре на германската икономика. Той е притеснен, че някои от мъжете под неговата опека са радикални ислямисти, но не може да потвърди.

А що се отнася до ползотворния отзвук на бежанците върху икономиката на Германия? За Штефан няма съмнение. "Тук нямам каквито и да било квалифицирани работници. Когато чуя Меркел да говори за това ми става зле. Познавам пазара на труда в този регион - никак не е лесно да си намериш работа тук!"./ dnes.bg

Коментари

Новини Варна