Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова определи събитията от нощта срещу събота като ужасен терористичен акт.
„За съжаление днес от новините разбираме, че броят на убитите нараства – 127 убити, 250 ранени, 99 в много критично състояние. И това идва по-малко от 10 месеца, след един друг ужасен терористичен акт - „Шарли Ебдо“, когато по най-брутален начин бяха убити журналисти. Първото, което направих, беше да изразя своята солидарност с френския народ, с френския президент, да изпратя писмо и да публикувам позицията на организацията. През цялото време сме в режим на криза след събитията от тази нощ. Разбира се, прекратихме всякаква дейност – бяхме предвидили заседания на комисии, в рамките на 38-ата генерална конференция. По-важното - освен чувствата на солидарност и на гняв – това без съмнение е желанието да бъдат намерени вдъхновителите. Трябва да погледнем също така и как ние, като организация на ЮНЕСКО можем да допринесем за предотвратяване на други подобни терористични актове.
В понеделник бяхме предвидили да честваме 70 г. от създаването на ЮНЕСКО. На практика тази организация е създадена да изгражда мира, защитата на мира в умовете на хората посредством образование, сътрудничество в областта на науката и културата, на опазване и уважение към културното наследство, на толерантността. Целта е да изградим в умовете култура на мира. Виждаме, че тези извършители, някои от които са направили самоубийствени атентати, са млади хора. Това, което ще бъде най-напред е да направим призив за разрешаване на конфликта в Сирия и Ирак. Но по-важното е да бъде даден един наистина широк международен отпор на екстремистите от т. нар. Ислямска държава. Трябва да се обърнем и към младите хора. Получават ли образование, в което те биват научавани да уважават човешките права, да познават история и други култури, да се отнасят с уважение към тях. И голямата тема за интернет. Това е един друг свят, в който децата влизат от съвсем малки, без да са подготвени, без да имат критично отношение и даже без да знаят как да се възползват от него. Ние работим по въпроса за интернет и радикализацията на младите. Знаем, че от лятото на 2014 г., в интернет са публикувани над 700 видеа от екстремистки групи.Това се прави с цел набирането на бойци от чужбина от екстремистите. И знаем, че те много добре се ползват от възможностите, които дава интернет.
Тези материали са направени привлекателни, представят някаква кауза, която е фалшива, но тя привлича много млади хора. Трябва да сменим езика, с който се говори с младите, да им дадем уменията, с които те да могат да различават фалшивото от истинското. Поради което мисля, че ролята на ЮНЕСКО е много голяма. Защото по време на тази генерална конференция направихме първото голямо съвещание на министри на образованието за това как със средствата на образованието да се борим с крайния екстремизъм. Започваме да работим в тази насока”./БГНЕС