Сирийски джихадист е екзекутирал публично майка си, която се опитвала да го убеди да напусне групировката "Ислямска държава", предадоха Франс прес и Ройтерс.
Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщи, че майката на 20-годишния джихадист била 40-годишна пощенска служителка.
Тя изминала 50 километра от селището Табака, където е живеела, до сирийския град Ракка, фактическата столица на джихадистите, за да помоли сина си да си тръгне с нея. Обяснила, че се страхува той да не загине при бомбардировките на водената от САЩ коалиция.
Младежът информирал началниците си и те арестували жената. Вчера синът й я екзекутирал с изстрел в главата пред стотина души, събрали се на площад пред пощата.
Джихадистът се е сражавал в редиците на умерената Свободна сирийска армия, а после с Фронта "Ан Нусра", сирийския клон на Ал Каида, преди да се присъедини към "Ислямска държава".
"Ислямска държава" е известна с жестокостите си, особено с екзекуциите чрез обезглавяване или изгаряне, както и с унищожаването на обекти на световното културно наследство, припомнят АФП и БТА.
Групировката контролира обширни части от Сирия и Ирак и е екзекутирала стотици хора, обвинени в сътрудничество с враговете й или в неспазване на нейната ултраконсервативна версия на исляма.
По данни на СЦНЧП "Ислямска държава" е екзекутирала над 2000 сирийски мирни граждани за 18-те месеца от обявяването на халифат на територията, която контролира.
Някои от тях са били екзекутирани за хомосексуализъм, практикуване на магия или вероотстъпничество.
Dnes.bg