Вирусът Зика е част от семейство Флавивириде вируси и от рода Флавивирус. При хората вирусът е причина за развитието на заболяване известно като Зика треска или болестта Зика, което още от далечната 1950 г. е известно с разпространението си от Африка до Азия.
През 2014 г., вирусът се е пренесъл през Тихия океан до територията Френска Полинезия, след което завладява бреговете на Великденски остров, а през 2015 г. има регистрирани случаи в Централна Америка, Карибските острови и Южна Америка, където Зика предизвиква развитието на пандемия, отбелязва puls.bg.
Вирусът се свързва с развитието на денга, жълта треска, японски енцефалит и вируса на Западен Нил. Характерното на този тип инфекция е, че лечението се провежда в покой, тъй като за момента няма въведени лекарствени средства с доказан директен противовирусен ефект срещу Зика или ваксина. Според учените съществува и директна връзка между инфекцията с вируса Зика и микроцефалия в новородени бебета от инфектирани майки, както и неврологични смущения на инфектирани възрастни пациенти и директното развитие на синдрома на Гилен - Баре.
През януари месец на 2016 г. центърът по контрол и превенция срещу опасни заболявания в Съединените Американски Щати издаде туристически гид за инфектираните страни, включващ мерки за защита от инфекция и строги препоръки за отлагане на планирани почивки на бременни жени. Други правителства и здравни организации взеха по-сериозни мерки, препоръчвайки на жените, правещи опити да забременеят, да отложат щастливите си мигове за по-напред във времето, докато бъдат взети достатъчно сериозни мерки и бъда проучени всички рискове. За момента с тези си сериозни рестрикции са характерни Колумбия, Ямайка, Ел Салвадор, Доминиканска република и Еквадор.
Какви са основните клинични белези?
Основните клинични симптоми на инфекцията със Зика вирус са силно главоболие, макулопапуларен обрив, треска, конюнктивит и ставни болки с възпалителни ставни промени. Първият и най-добре описан случай с клинични белези на вируса Зика е от 1964 г. Той е протекъл със силно главоболие и прогресиращ макулопапуларен обрив, висока телесна температура със септични стойности и болки в гърба, коленете и тазобедрените стави. Характерното за пациента с инфекцията от вируса Зика е било това, че в рамките на три дни треската е отшумяла спонтанно, а обривът в рамките на още няколко дни е бил наличен, когато настъпва спонтанна резорбция. Именно заради учените в днешни дни не могат да дадат точни прогнози за протичане на вирусната инфекция и категорична терапия.
Според Световната здравна организация, най-ефективни средства за момента остават стандартните нестероидни противовъзпалителни средства, каквито са парацетамол, аспирин, ибупрофен и други. Според специалистите по инфекциозни болести, предвид сериозния денга-синдром, приложението на аспирин трябва да бъде под строг хемостатичен контрол. Лекарите препоръчват сериозен постелен режим на лечение и прием на много течности, предимно чиста вода.
Характерни са някои неврологични нарушения при инфекция с болестотворния патоген при възрастни. Известно е, че виновник за развитието на синдром на Гилен - Баре може да бъде именно вирусът Зика. Със сериозен риск от развитие на микроцефалия и сериозни мозъчни увреждания са бременни в първия триместър, заразени с вирусната инфекция.
За момента ефективна ваксина срещу вируса Зика не е произведена. За нейната разработка е отворен проект в Националния институт по Алергии и Инфекциочни болести, воден от д-р Антъни Фауци.