„Умен тапет”, който поглъща светлина и топлина, ще подпомага енергийно независимите домове и ще е достъпен на пазара след няколко години, информира The Telegraph, цитиран от fbr.bg.
Инженери от университета в Съри, Великобритания „заели” идеята от природата и по-специално от начина, по който са изградени очите на молците. Те създали панели, които са тънки като хартия и поглъщат дори слаба светлина с 90 % ефективност.
Екипът казват, че графенът – материалът, чиято плътност е един атом – може да се използва за подвижни слънчеви панели, но въглеродната тъкан не се справя добре с поглъщането на светлината. Затова те се обърнали към природата, за да разберат как животните се справят с тъмнината. Те открили, че молците в частност са развили много умен начин за поглъщане на максимално количество светлина, така че да могат да виждат и в тъмното. Очите им са изградени от микроскопични фасети, които пречупват светлината към центъра. Копирайки този модел, учените успели да направят панелите супер ефективни.
Професор Рави Силва, който е директор на Института за напреднали технологии, споделя:
„Природата е развила прости и едновременно с това мощни приспособления, от които ние почерпихме вдъхновение, за да отговорим на предизвикателствата на бъдещите технологии.”
„Очите на молците имат микроскопични фасетки, които им позволяват да виждат и при най-слаба светлина.”
„Те насочват светлината към центъра на окото и освен това премахват отразяването, което в противен случай би издало позицията им на техните врагове. Използвахме същата техника, за да направим невероятно тънък, продуктивен и поглъщащ светлина материал, като разграфихме графена по подобен начин.”
„Соларните (слънчевите) клетки, които са покрити с този материал, ще могат да поглъщат дори много слаба светлина. Ако се инсталира в дома ни под формата на т. нар. „умен тапет” или „умни прозорци”, този материал може да генерира електричество от загубената светлина или топлина.”
Вече се знае, че графенът притежава забележителна електрическа проводимост и механична сила. Но учените се налага да използват метод за влагане на материала, наречен „нанотекстуриране”, за да може той да поглъща светлина.
Научният ръководител на изследването д-р Хосе Ангуита казва:
„Заради тънкостта си графенът е способен да абсорбира само малка част от светлината, която пада върху него. Поради тази причина, той не е подходящ за някои видове оптични технологии, от които ще има нужда нашето „умно” бъдеще.”
„Нанотекстурирането на графена позволява провеждането на светлината към тесните пространства между наноструктурите, което увеличава количеството на погълнатата от материала светлина.”
„Сега вече е възможно да наблюдаване абсорбирането на светлина дори от филми, тънки 1 нанометър. Обикновено 1 лист графен поглъща 2-3 % светлина. Но ултратънкия нанотекстуриран слой графен абсорбира 95 % от светлината от широкия спектър – от UV до инфрачервена светлина.”
Професор Рави Силва допълва: „Следващата стъпка е да вложим този материал в различни съществуващи и тепърва появяващи се технологии.”
Коментари