Съединените щати запазват глобалното си военно господство благодарение на военните си бази в чужбина, а основната им цел е да не допуснат една-единствена враждебна за тях страна да заема доминиращо положение в Евразия. Това се казва в поверителен доклад на руския неправителствен Център за изучаване на кризисното общество, цитиран в "Комерсант" и БТА.
Според вестника документът е бил представен през февруари пред служители от органите на властта в Русия и специалисти от страната.
Военният бюджет на САЩ за 2016 г. е нараснал за пръв път от 5 години насам, отбелязват авторите и свързват това по-специално с кризата в Украйна. Заради досегашните бюджетни съкращения обаче бяха затворени ред американски перспективни програми в отбраната, припомнят експертите. Но подчертават, че това "не бива да заблуждава" никого, защото качествените предимства на въоръжените сили на САЩ пред тези на потенциалните им противници остават огромни.
Сухопътните сили на САЩ се преориентират от мащабна война към експедиционни действия, твърдят руските аналитици.
САЩ насочват повече усилия например към борбата с тероризма, затова залагат на леката и автомобилната техника. Това обаче намалява възможността им да упражняват военен натиск върху големи регионални сили. При все това с помощта на военните си бази в чужбина САЩ "могат да изпратят сили на практика във всеки световен регион, като вдъхват чувство за сигурност на съюзниците си и възпират потенциалните противници", пишат експертите.
Те изтъкват, че САЩ няма да намалят военното си присъствие извън пределите на страната - "засилва се вниманието към Източна Европа, Закавказието и Централна Азия", предприет е "последователен завой" към Азиатско-Тихоокеанския регион.
Наистина има тенденция към намаляване на бойната мощ на САЩ. В някои региони Вашингтон ще среща силни регионални играчи, като Китай например, и силовият баланс ще се променя, отбелязва пред "Комерсант" Максим Вилисов, генералният директор на Центъра за изучаване на кризисното общество.
Според авторите на доклада Вашингтон се стреми да не допусне в Евразия да се очертае като доминираща една-единствена сила, но в днешния ракетно-ядрен век тази задача "не може да бъде решена с чисто военни средства", уточнява "Комерсант".
Dnes.bg