На какво разчитат икономиките на страните от Близкия изток? Ако има една карта, която да може да даде обобщаващ отговор на този въпрос, то Visual Capitalist представя именно нея, отбелязвайки най-важния продукт, която всяка от страните в Близкия изток изнася. Картата ни казва много за богатството, геополитическото влияние и природните ресурси на региона.
Започваме с ясното: експортна стока номер едно за голяма част от страните в Близкия изток е суровият петрол и свързаните с него петролни продукти. 41,3% от световния износ на петрол за 2015 идва от страни от региона, а общата му стойност достига $325 млрд. Саудитска Арабия, Ирак, Обединените арабски емирства, Кувейт, Иран и Оман са в топ 15 на износителите на суров петрол за 2015. Русия и Казахстан, които също присъстват на картата, също са сред първите 15 в тази класация. Положителните ефекти за страните, които могат да разчитат на износ на петрол, включват повишаване на стандарта на живот и по-голямо влияние в световен мащаб.
Извън петрола
По-интересно обаче за страните от Близкия изток е на какво други разчитат някои от тях извън петрола. Една от най-развитите икономики в региона – Израел – не е зависима от износ на петрол. Трите най-важни продукта, които страната изнася, са електроника и софтуер, диаманти и фармацевтични продукти.
Раздираният от войни Афганистан разчита най-вече на износа на опиум и производните му морфин и хероин. По този начин Афганистан формира около 15% от своя брутен вътрешен продукт.
Таджикистан и Киргистан от своя страна разчитат на алуминий и злато.
Армения от своя страна изнася основно чугун, необработена мед и цветни метали. Обща тенденция е страните, които не разчитат на петрол, да са по-малко влиятелни.
bloombergtv.bg