Варна °
fallback
Свят
18:36 | 24 май 2016
Обновен: 06:03 | 21 май 2025

Стачка блокира петролните рафинерии във Франция

Протестите са заради трудовата реформа

По материала работи: Златина Добрева

Профсъюзна стачка блокира осемте петролни рафинерии във Франция и ограничи снабдяването на бензиностанциите в страната. Около 20% от станциите са тотално изчерпали запасите си или са много близо до това.

 

По-рано във вторник сблъсъци избухнаха, когато полицията наруши протестна блокада при индустриалната зона Фос-сю-Мер в Марсилия.

 

Петролната стачка е поредна демонстрация срещу плановете за трудовите реформи на правителството на президента Франсоа Оланд, които трябва да помогнат за преодоляването на безработицата в страната.

 

Премиерът Манюел Валс заяви в интервю за френското радио, че други блокади също ще бъдат премахвани.

 

„Това е достатъчно. Профсъюзът CGT (организатор на днешните демонстрации - бел.ред.) ще се изправи пред изключително решителен отговор на правителството. Ще продължим да разчистваме места, блокирани от тази организация", заяви Валс в интервю за френско радио.

 

Протестът постепенно се разпространи по петролните съоръжения в цяла Франция. По данни на властите 2 от всеки 10 бензиностанции са засегнати.

 

Корпорацията „Тотал", която притежава пет от осемте френски рафинерии, заплаши да преразгледа плановете за инвестиции в страната, от която по принцип произлиза.

„Ако нашите колеги искат да вземат за заложник индустриалния капитал за кауза, която е чужда на компанията, трябва да се запитаме къде трябва да се инвестира", заяви изпълнителният директор на „Тотал" Патрик Пуян. Той цитира план за модернизация на съоръжения за 500 милиона евро.

 

Пуян „не казва", че компанията няма да изпълни плана, а само „че трябва да се научат уроците от случващото се и плановете да бъдат прегледани".

 

Блокадата на рафинерията и складовете в Марсилия доведе до използване на водни оръдия, а гуми и палети бяха запалени.

 

Мерките на правителството, които предизвикаха редица многохилядни демонстрации в цялата страна, не получиха нужната подкрепа в парламента, включително от самата Социалистическа партия. Така кабинетът прибягна до мярката да въведе промените чрез президентски указ, заобикаляйки законодателната власт.

 

В тях се предвижда увеличаване на допустимата работна седмица до 46 часа при такова желание от работодателя. В момента тя е фиксирана на 35 часа. На компаниите се дава правото също така да уволняват и назначават по-лесно служители, пише Дарик, цитирайки БГНЕС.

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback