Варна °
fallback
Свят
21:43 | 10 януари 2017
Обновен: 03:08 | 17 май 2025

Германия затяга мерките за сигурност след нападението в Берлин

Предвижда се ускоряване на експулсирането на кандидати за убежище, на които то е отказано

По материала работи: Слав Велев

Германия показа, че си е взела поука от нападението в Берлин, което извади на яве пропуски в системата за сигурност. Днес германското правителство обяви по-строги мерките в областта на сигурността, в това число и срещу хора, смятани за опасни, предаде АФП, цитирана от БТА и Дарик.   

Сред тези мерки са носене на електронна гривна или ускоряване на експулсирането на кандидати за убежище, на които то е отказано. Берлин освен това потвърди волята си да упражнява натиск върху онези страни, които отказват да приемат обратно кандидатите, на които е отказано убежище.  

Мерките бяха представени на съвместна пресконференция на вътрешния министър Томас де Мезиер и министъра на правосъдието Хайко Маас. "Искаме да направи всичко възможно, за да не се повтори случая с Амри (бел.ред. нападателя от коледния базар в Берлин)", каза Маас.  

Мерките ще допълнят законите в областта на сигурността, които в момента се разработват или са в процес на преразглеждане. Мярката за носене на електронна гривна ще се налага на много хора, сметнати за потенциално опасни, по-специално онези, които излизат от затвора след присъда за тероризъм.  

Чужденци, възприемани като опасни за националната сигурност или чиято молба за убежище е била отхвърлена, ще бъдат пращани в предварителния арест в очакване на експулсирането им от страната. При втория случай това ще е възможно, ако страните на произход на мигрантите отказват да ги приемат в срок от три месеца.  

Тунизийецът Анис Амри е бил с отхвърлена молба за убежище от юни 2016 г. Властите на Германия обаче не са успели да го експулсират, защото Тунис е оспорвал дълго време, че той е тунизийски гражданин.  

В Германия той се е подвизавал под 14 различни самоличности. Така той е получавал различни социални осигуровки, но също е успял да прикрие следите си, тъй като е бил наблюдаван от вътрешното разузнаване.  

По данни на германското разузнаване 548 ислямисти живеят или са живели в Германия. Те представляват заплаха за сигурността. Анис Амри е бил сред тях, припомня АФП.

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback