Варна °
fallback
Свят
20:57 | 18 март 2017
Обновен: 05:52 | 19 май 2025

Берлин се съмнява, че Гюлен е мозъкът на опита за преврат в Турция

Анкара многократно поиска екстрадирането на проповедника от САЩ

По материала работи: Слав Велев

Директорът на германското разузнаване Бруно Кал обяви, че Берлин се съмнява ислямският проповедник Фетхуллах Гюлен да стои зад опита за преврат в Турция на 15 юли м.г., предава БГНЕС.  

"Турският президент Реджеп Ердоган се опита на различни нива да ни убеди, че мозъкът на събитията от миналото лято е Гюлен, но не успя", каза той в интервю пред в. "Шпигел".

Според властите в Анкара организатор е турският проповедник Фетуллах Гюлен, който от 1999 г. живее в самоналожено изгнание в Пенсилвания, САЩ. Той е обвиняван и в ръководеното на т.нар. Фетулахистка терористична организация (ФЕТО), която има представители в редица държавни институции, полицията, армията и други.

 

Гюлен отрече обвиненията, но Анкара многократно поиска екстрадирането му от САЩ.

От лятото насам турските власти са арестували повече от 41 000 души и са уволнени други 100 000 служители. Много от тях са учители, полицаи, магистрати или журналисти. Миналия месец бе съобщено и за уволнението на 2585 служители на министерството на образованието, 893 членове на жандармерията и 88 медийни служители от държавната телевизия.  

Около 170 медии са били затворени, а близо 800 прескарти са отменени, сочат данните на журналистическите асоциации.   

По думите на Кал движението на Гюлен е "гражданско сдружение за религиозно и светско образование" и няма общо с тероризма. То насърчава умерения ислям и управлява мрежа от частни училища в Турция и САЩ, както и набор от бизнес, медийни и културни центрове.  

Междувременно Реджеп Ердоган заговори за връщане на смъртното наказание в Турция след референдума, повод за което е неуспешния опит за преврат от 15 юли м.г. Този ход обаче ще се окаже ключова пречка за присъединяване към ЕС.

Четете още: Започва най-мащабното дело срещу участници в опита за преврат в Турция  

 

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback