IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Спорт
17:00 | 29 декември 2020
Обновен: 12:19 | 25 април 2024

Брейкингът - олимпийски спорт от 2024-та

Международния олимпийски комитет одобри включването на танците в програмата за игрите в Париж

По материала работи: Слав Велев
Брейкингът - олимпийски спорт от 2024-та

Международния олимпийски комитет одобри включването на брейкинга (наричан още брейк и брейкденсинг) в програмата за Игрите в Париж през 2024 година. Това стана ясно преди дни и се случи по  предложение на града-домакин, предаде Радио Варна.

Това веднага доведе до повишен интерес към брейкинга, отбеляза председателят на новосформираната Българска брейк федерация Калин Калинов. Той описва брейкинга като смесица между спорт и танц, тъй като в техническата си част се доближава до спорта, но музиката и движенията остават водещи. Състезанията по брейкинг на Олимпиадата в Париж ще са под формата на индивидуално надиграване между двама състезатели, които ще бъдат оценявани от съдии, обясни в интервю за Радио Варна Калинов: 

Наскоро Българската брейк федерация е получила лиценз от Министерството на младежта и спорта и през следващата година ще започне да развива своята дейност. калинов подчерта, че основните задачи през първата година на Федерацията ще са  развиване на клубното ниво и сертифициране на треньорите. Стефан Георгиев и Петър Атанасов са хората, които ще поемат клубната дейност на Федерацията във Варна, каза още Калинов.

Калин Калинов е оптимист, че България има шанс да изпрати български представител на Олимпиадата в Париж. В интервюто за Радио Варна той припомни, че Български танцьори са имали своите индивидуални успехи през годините - имало в българи в 16-тицата на Световното по брейк, а българско момиче става първата жена, която се е явявала на квалификации за Световното. Но не е имало гласност за това. По думите му сме сила в брейкинга на Балканите.

"Брейкингът възниква в края на 70-те и началото на 80-те години в САЩ. Всичко започва от улицата, под формата на събирания, на купони, надигравания на купоните. По този начин се получават и групи или крюта, както ги наричаме нашите среди. Тези групи започват вражда един срещу друг и по този начин с надиграване с танц са показвали кой е по-добър. Хубавото е, че хората взимат идеята и я развиват по собствен начин, всеки слага нещо от себе си в танца. В техническа гледна точка нещата доста се променят с времето, хората все повече започват да експериментират, все по-невъзможни неща се опитват да правят. Стига се един лимит на човешките възможности, така брейкът привлича голям интерес сред хората, най-вече децата, които по някакъв начин припознават супергерои в брейк танците, защото движенията са много нестандартни", коментира Калинов.

Включването на брейкинга в олимпийското семейство, предизвика гнева на други по-традиционни спортове, които остават извън програмата, като скуош, бейзбол, шахмат, нетбол, съобщи агенция БГНЕС. "Идеята на Олимпийския комитет е да търсят алтернативни спортове, които да бъдат обърнати към младежите, леснодостъпни, свързани с тийнейджъри и една среда, която ако бъде насочена в правилното време, когато растат децата, би било доста подходяща за развитието им занапред”, споделя Калинов. Според него практикуването на брейкинг носи много ползи на децата, и то не само физически. „Има доста подготовка, през която трябва да премине детето, преди да започне да се върти на глава и да прави други елементи. Много важно е още в ранна детска възраст да се изградят важни качества за децата – координация, ротация, гъвкавост. На базата на това вече започваме да работим с по-сложни елементи и разработки. Опитваме се при децата, освен физическата подготовка, която им даваме, по някакъв начин да ги насочим и в индивидуалност в танца".

 

Коментари

Новини Варна