16:14 | 9 юли 2015
Обновен: 02:59 | 3 май 2024

На 10 юли разбихме Германия на мондиала САЩ`94!

Това е и най-паметният ден в историята на българския футбол

Точно 21 г. се навършват утре от победата на България над Германия на футболния мондиал в САЩ през 1994 г. Тогава отборът воден от Димитър Пенев разби действащия световен шампион с 2:1 в четвъртфинална среща. Така българския футбол достигна своя връх, а момчетата на Пенев записаха със златни букви имената си в историята на българския спорт.

Тогава ние разбихме една изключително силна Германия, в чиито редици блестяха Лотар Матеус, Юрген Клинсман, Руди Фьорер и Матиас Замер.  Българите на чело с Христо Стоичков, Йордан Лечков, Краси Балъков, Емил Костадинов, Боби Михайлов и Наско Сираков обаче успяха да отстранят действащите шампиони на планетата, изумявайки целия свят.

Мачът на „Джайънт Стейдиъм“ се запомни с греда на Краси Балъков в началото на първото полувреме, която предизвиква луда кавга между него и недоволния Стоичков на почивката.

В началото на второто полувреме германците поведоха с гол от дузпа на Матеус. Малко по-късно, точно за три минути, българите сътвориха един от най-паметните обрати в историята на Световните първенства. Първо Стоичков вкара прекрасен гол от пряк свободен удар в 75-та минута. После в 78-та минута пък Йордан Лечков отправи ювелирен удар с глава, който препарира германския вратар Бодо Илгнер и даде победата в ръцете на България.

Това е и най-паметният ден в историята на българския футбол.