Варна °
fallback
Живот
12:59 | 2 август 2017
Обновен: 16:42 | 15 май 2025

Утре Варна се включва в Световната седмица на кърменето

Вижте подробности за срещата на бъдещите родители пред Летния театър

По материала работи: Юлиян Атанасов

Със среща и разговор с бъдещи родители Варна се включва Световната седмица на кърменето на 3 август (четвъртък). Кампанията тази година е под мотото "Подкрепяме кърменето" и се провежда в страната от 1 до 7 август, съобщиха от Дирекция „Обществено здраве на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в морската столица. От 10 часа пред Летния театър всички желаещи могат да научат повече за кърменето от специални лектори. Консултантът по кърмене към Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" (НАПК) Симонета Попова ще отговаря на въпроси на желаещи да получат повече информация за естественото хранене на новородените.

 

Кърменето полага основите на доброто здраве за децата през целия им предстоящ живот, като същевременно е полезно и за майките. То може да спаси 823 000 детски живота и да добавя 302 билиона към световната икономика годишно. Жените по света срещат множество бариери, опитвайки се да кърмят своите деца. Тези бариери включват:

 

- подвеждаща информация от медицинските лица на места;

 

- липса на подкрепа от бащата на детето и роднини, близки, с които споделят домакинство;

 

- липса на достъп до опитни консултанти по кърмене;

 

- сблъсък с агресивни маркетинг практики на фирмите производители на изделия за изкуствено хранене на бебета, каквито са, например, нелоялни или неетични реклами, нерегламентирани отношения с медицински персонал с цел промотиране на продуктите им, и други;

 

- нужда или принуда да се върнат на работа скоро след раждане на дете;

 

- разходите за мляко за кърмачета, ако майката не кърми: 500 – 1000лв. за първите 6 месеца.

 

Какви са ползите от кърменето:

- по-малко притеснения и отсъствия от работа – кърмачетата са по-здрави и по-рядко страдат от алергии от хранените с мляко бебета;

 

- при изключително кърмене и хранене от гърда, семейството няма разходи за шишета, залъгалки, стерилизатори и други аксесоари, съпътстващи храненето с мляко за кърмачета.

 

Акцентът на Световната седмица на кърменето тази година е върху това как с обединени усилия можем да работим по-добре за общото благо, съобщава на сайта си РЗИ във Варна. Необходими са нови, работещи партньорства и политическа, медийна и обществена подкрепа, за да може кърменето да заеме своето място като най-добрия избор за храненето и развитието на бебетата. Институциите, медицинските специалисти, доброволческите организации, цялото общество – всички заедно играят ключова роля в подкрепата на майките.

 

Кърменето дава най-добрия старт в живота на бебетата и има дългосрочни ефекти както за здравето, интелектуалното развитие и благополучието на детето, така и за кърмещата майка и за обществото като цяло. Кърменето е оптималният начин за хранене на бебетата – здравословен, екологично чист, незамърсяващ околната среда, икономически изгоден.

 

В много страни по света недохранването е реален проблем и е причина за 45% от детската смъртност на децата до пет години в световен мащаб. Подобряването на практиките, свързани с кърменето, има потенциала да спаси живота на над 800 хиляди деца и 20 хиляди жени и да подобри значително здравето на децата и майките в дългосрочен план. Необходими са спешни мерки, които да защитават, подкрепят и насърчават кърменето. Целта е до 2025 г. правителствата да предприемат действия, които да осигурят изключително кърмене през първите 6 месеца от живота на поне 50% от бебетата. За да се постигне тази цел са необходими общи усилия на всички заинтересовани страни.

 

Какво знаем за кърменето:

- Кърмата е безопасна и е сигурен източник на хранителни вещества дори при хуманитарни кризи.

 

- Кърменето е начин за хранене на бебетата, който не натоварва семейния бюджет.

 

- Храненето със заместители на майчина кърма се свързва с икономически загуби от 302 милиарда долара годишно в световен мащаб или 0.49% от глобалния брутен вътрешен продукт.

 

- Кърмените деца получават оптимално хранене и защита срещу инфекции.

 

-Бебетата, които са кърмени, имат коефициент на интелигентност средно с 2,6 пункта по-висок в сравнение на този на некърмените, разликата в коефициента на интелигентност е по-голяма при по-продължително кърмене.

 

- Всеки допълнителен месец платено майчинство намалява детската смъртност с 13%. Кърменето изгражда и близост между майката и бебето, което означава по-спокойни и щастливи жени на работното място. Всеки работодател може да използва този ресурс в своя полза.

 

- За да се произведе 1 кг адаптирано мляко са необходими около 4000 литра вода.

 

- Годишното производство и продажби на заместители на майчината кърма само в шест азиатски държави генерират около 2.9 милиона тона парникови газове, което се равнява на 1.03 милиона тона отпадъци, изхвърлени в сметища.

 

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ се включва активно в инициативите на СЗО и УНИЦЕФ за повече кърмени бебета в България. Ние помагаме на майките да бъдат информирани за ползите и предизвикателствата пред кърменето и им оказваме помощ и подкрепа да преодоляват трудностите, свързани с началото на кърменето и по-нататък. Информацията и подкрепата, която предоставяме е съгласно най-новите препоръки на СЗО и УНИЦЕФ, базирана на последните научни достижения.

 

Четете още: Дамски прашки и моливи за очи - хит в пакетчета снакс за момиченца

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback