Основни правила при оказване на първа помощ при обработка на открити рани

Много е важно най-напред да осигурим и собствената си безопасност

Основни правила при оказване на първа помощ при обработка на открити рани

При обработката на рани целта на помагащия е да почисти раната и да осигури стерилна среда, за да се намали опасността от инфектиране.

Забравете твърдението, че ако раната се остави без превръзка „за да диша“ ще заздравее по-бързо.
 
Първо осигури собствената си безопасност! Преди да започнете обработката на раната поставете еднократни ръкавици.
 
При обработката на повърхностни рани с леки кръвотечения измийте наранената повърхност с хладка вода, за да се премахнат механичните замърсители.

 

Следва да почистите мястото с антисептичен разтвор (кислородна вода, йоден разтвор). Почистването трябва да се извърши, по възможност, със стерилна марля. Изваждайки марлята от опаковката се стараем пръстите ни да влизат в контакт с нея възможно най-малко. Никога не използвайте памук за почистване на рана!
 
Почистването се извършва със спираловидно движение от центъра към периферията на раневата повърхност като не се връщаме обратно към центъра. След промивката можем да поставим йод под формата на маз и да фиксираме със самозалепващ пластир.
 
Фиксиран чужд предмет в раната. Когато чуждото тяло в раната представлява малко парче стъкло или дърво може да го отстраните преди обработката. Ако изпитвате затруднения при отстраняването не правете повторни опити. Това може да предизвика допълнително кръвотечение. В такива случаи се прави превръзка около чуждото тяло като добре се фиксира. Всяко разместване може да причини болка и кръвотечение. Фиксирането се прави с марли и бинтове като се запълва разликата във височината между чуждото тяло и раната.
 
При рани с обилни кръвотечения се цели да се направи стегната превръзка. Използвайте достатъчно широки бинтове, за да бъдат покрити външните ръбове на раната.

Ако превръзката е хлабава и се измъква, свалете я и я направете отново, по-стегнато. Ако имате само една стерилна марля използвайте нея като първа.

Ако направената превръзка се напои от обилното кървене, не я сваляйте а поставете още марли (бинтове) върху нея.
 
Уверете се, че превръзката е достатъчно стегната, за да спре кръвенето, но не толкова за да прекъсне кръвообръщението. Ако кожата под нивото на превръзката започне да посинява разхлабете превръзката, за да се възстанови кръвотока, след което я стегнете отново. Проследявайте пулсациите на крайника до пристигането на спешния екип.


Когато нараняването е предизвикано от метален предмет, насочете пострадалия незабавно към имунизация за тетанус.

Puls.bg
 

 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата