Британският град Ливърпул създава асоциации у повечето хора за едноименния футболен клуб от английската Висша лига, за легендарната група „Бийтълс“ и уникалния диалект, на който говорят местните.
Градът лежи на левия бряг на река Мърси
и е разположен в сърцето на Мърсисайд – само на 3 мили от морето. Реката в града е с широчина миля, но в покрайнините му се разширява до 3 мили. Ливърпул заема място сред най-големите пристанищни градове на планетата. През него преминават всякакви товари и кораби. Има и изключително богата история – сгради, градини, паркове, музеи, галерии.
Някои от най-посещаваните забележителности са ливърпулската филхармония и “Уолкър арт галери”. Една от най-мащабните концертни зали в Европа е именнно тук. Световно наследство на ЮНЕСКО са 6 района в центъра – Албърт док, Пиър хед и Уилям Браун стрийт.
Произходът на името на Ливърпул
е свързано с митологичната птица Ливър. Тя наподобява чайка и е неофициален символ на града. В далечната 1173 г. се е появило наименованието Ливърпул, което се е запазило и до днес. Няма спор, че освен древната си история това е не само културен, но и важен финансов, търговски и учебен център.
Да не забравяме и „Бийтълс“,
оставили своята диря в цялата история на музиката. Популярни са туристическите разходки из Ливърпул, които дават възможност за запознаване с миналото на легендарната четворка. Посещения в дома на Пол Макартни (тук са композирани първите „парчета“), в Музея на „Бийтълс“ и в „Кавърн клъб“ – мястото на първите песни и дебют през 1961 г.
Реставрираният Албърт док
е първият док във Великобритания, построен само от желязо и тухли. Някога тук са разтоварвани единствено тютюн, памук и захар. Обграден е с огромни сгради в стила на Викторианската епоха, както и множество древни складове. Днес те са социализирани и приемат дизайнерски бутици, луксозни апартаменти, офиси, кафенета, ресторанти и музеи. Албърт док приютява и много други забележителности на Ливърпул – Музея на “Бийтълс”, в който има мемоари, снимки и дори филми на легендарната група. На дока е разположен и Международният музей на робството. Реставрирани кораби от ХVІІІ век, в които са превозвани робите, могат да бъдат открити именно тук. Както и още един музей, на Граничните власти. В него е историята на контрабандата от ХVІІІ век до този момент. Легендарната галерия „Тейт“, основана през ХІХ век от захарния магнат сър Хенри Тейт, също е на Албърт док. В многобройните й зали могат да се видят изложби, посветени на съвременното изкуство, както и творби, заети от лондонския клон на галерията.
Музеят “Меритайм” е обител на невероятни изложби
на тема емиграцията на хората през река Мърси между 1830 и 1930 г., които са искали да стигнат до Северна Америка, както и как се е зародило рибарството по реката през ХІІІ век. Отново модели на кораби, автентични творби и исторически плавателни съдове се съчетават с експозиции, които са посветени на „Лузитания“ и „Титаник“. Местността Пиер хед е част от 3 ключови за Ливърпул пристанищни сгради – „Трите грации” (ливърпулското пристанище), “Кюнард” (кръстена на канадеца Самюъл Кюнард, собственик на първите кораби по маршрута Ливърпул – Халифакс – Бостън) и “Ливър” (кръстена на митичната птица, символ на града).
В тази местност ще откриете и паметниците
на „Титаник“ - потъналият през 1912 г. лайнер, и монументът на кралица Виктория. В Ливърпул най-популярният музей е “Уолкър арт галъри” – богата колекция от картини на италиански, френски и белгийски художници, сред които Рембранд, Рубенс и Роден. Английски скулптури и картини от ХVІІІ до ХХ век могат да бъдат видени тук. Както и творби на Гейнсбъру, Мур и Хогарт.
Католическата катедрала е един от паметниците
на културата, посветени на ирландската емиграция през ХІХ и ХХ век. През периода на “големия глад”, когато загиват над 1 млн. души, ирландците, които са основно католици, масово се преселват към Англия. Ливърпул е основното пристанище, на което акостирали американски кораби. Той бил още по-привлекателен и с това, че емигрантите можели да отпътуват за Америка от там. Друга част от тях се заселили и останали в града. Строежът на катедралата е започнат през 1928 г., но е приключил едва през 1967 г. Самата сграда изглежда като огромен фенер, който се издига над града.
В Ливърпул има и англиканска катедрала,
официално осветена през 1978 г. В нея се провеждат служби от 1920 г. Построена от червен пясъчен камък с меден покрив, кулата й с височина 100 м има камбанария с 2500 камбани, от които най-тежката е 4 тона. Органът в катедралата се състои от 10 268 тръби, което го прави най-големият в цялa Великобритания и един от най-големите в цял свят. Една от по-новите забележителности на града е Музеят на Ливърпул, който отваря врати през 2011 г. с цел да се отпразнува уникалната географска, историческа и културна ценност на града. В музея има изложби, свързани с пристанището и важните исторически личности и събития на Ливърпул.
Ливърпулци наричат себе си „scousers“,
което е името и на едно от техните ястия, в което има агнешко, картофи и моркови. „Scouse“ се нарича и местният диалект, който звучи така насечено и неясно, че сякаш говорят с пълна уста. Благодарение и на тях „европейският Ню Йорк“ е доста интригуващ, тъй като представлява изключителна смесица от старо и ново, от традиции и модерност.
ПАСАЖЕРСКИТЕ КОРАБИ Queen Elizabeth, Queen Mary 2 and Queen Victoria на един от плажовете край Ливърпул.
СТАДИОНИТЕ „АНФИЙЛД“ И „ГУДИСЪН ПАРК“ се разделят само от от една градина, а дербито между „Ливърпул“ и „Евертън“ е едно от легендарните на острова.
ВОДИТЕ НА РЕКА МЪРСИ са успокояваща гледка, предпочитана от местни и туристи.
ВЕТРОХОДИТЕ ОТ РЕГАТИТЕ TALL SHIPS събират хиляди зрители, когато гостуват в Ливърпул.
СПОМЕН ЗА „БИЙТЪЛС“, които започнаха звездната си кариера в Ливърпул.
ПРАЗНЕНСТВО НА БРЕГА – задължителни са музиката, топовните салюти и възстановките на дуел.
МУЗЕЯТ „МЕРИТАЙМ“ припомня морската слава на града.
ВОДНИТЕ АТРАКЦИИ са неминуема част от пейзажа на Ливърпул.
Черно море
Коментари