Бъдни вечер е не само последният ден от великите пости, а навечерието изпълнено с трепетно очакване да се роди Божия син, което в българската народна традиция се свързва с прераждането на цялата природа. Затова ястията поднесени на трапезата имат за цел не само да заситят, но и да донесат плодородие и късмет през цялата следваща година.
Броят на ястията трябва да бъде нечетен, а най-добре 7 или 9, които са сакрални числа.Ако все пак се чудите, кой вариант да изберете, имайте предвид, че колкото по-отрупана е трапезата, толкова по-голямо изобилие ще бъде осигурено за идващата година.
От важно значение е не само колко, но и какво ще бъде поднесено на празника. Задължително на масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва както тях богатството и плодородието. Подходящи са всякакви варива – боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Други храни със символно значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките – основно орехите. Не забравяйте също така чесъна, които предпазва от зло и болести и меда, които е пожелание за сладък живот.
Зимна салата с моркови, червено цвекло и целина
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 3 моркова
- ½ средно голяма глава червено цвекло
- ¼ глава целина
- 2 супени лъжици слънчогледови семки
- 2 супени лъжици натрошени орехи
- 1 чаена лъжица натрошено ленено семе
- сока на ½ лимон, сол, зехтин
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Измийте и обелете зеленчуците. Настържете суровите зеленчуци на едро ренде. Ако искате да сервирате салата, като тази на снимката, без да смесвате различните цветове, за да бъде по-ефектна, то разбърквайте всеки настърган зеленчук с лимонов сок. Така зеленчуците ще запазят цвета си и няма да потъмнеят. Подредете зеленчуците и поръсете със смесените накълцани ядки и семена. Преди сервиране подправете зимната салата със зехтин и сол.
Бобена салата
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 1 чаена чаша боб
- 1 глава лук
- ½ връзка магданоз
- 1 супена лъжица оцет
- 3 супени лъжици олио
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Най-добре е да изберете по-едър боб, защото той остава по-стегнат при варене. Разбира се, може да ползвате и дребен бял боб, или боб от вашия любим сорт.
Както при всички ястия с боб, така и при бобебата салата е необходимо бобът да бъде подготвен предварително. Залейте боба с вода и го оставете да се накисне за една нощ. На следващата сутрин го прецедете, добавете вода и го сложете да заври без сол. След като заври изсипете водата и налейте нова, сложете боба отново на котлона и го оставате да ври докато омекне. Времето за увиране на боба е различно и зависи от сорта на боба. Важно е да следите бобът да не се развари, както при бобът яхния например. Бобът за бобена салата трябва да остане стегнат, за да не се разкашка в салатата.
Когато се свари, прецеждате боба и го оставяте на страна. Нарязвате лука на ситно и го добавяте към отцедения боб. Може да ползвате всякакъв вид лук, а през зимните месеци може да замените лука с праз. Червеният лук е най-подходящ, тъй като е много сочен и не толкова лют, а с малко по-мек вкус. Нарязвате магданоза на ситно и също го добавяте към боба. Добавяте олиото и оцета и 1 чаена лъжица сол и разбърквате добре. Бобената салата е готова за сервиране, но най-добре е да оставите салата да престои 10-15 минути преди консумация, за да бъде добре овкусена.
Боб чорба
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 1 чаена чаша боб
- 1 морков
- 1 глава лук
- 1 малка пиперка
- подправки: сол, джоджен, червен пипер (или подправка за боб чорба - комбинация от изброените в пакетче от магазините)
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Предварителната обработка на боба се налага поради две причини: от една страна, за да уври по-бързо и да не остане „хрупкав“, от друга, за да не ви се подуят коремчетата след като похапнете сладко купичка вкусна боб чорба. Всяка баба има своя тайна за варене на боб: някои слагат една чаена лъжица захар, други една супена лъжица ракиа, или пък малко хлебна сода. Дали тези тези трикове имат ефект е спорно. Има обаче един 100% доказан метод за по-бързо сваряване на боба: накиснете го в студена вода за около 7-8 часа. Така ако го накиснете вечерта преди да си легнете на сутринта ще е готов за варене.
Изсипвате водата, в която е стоял бобът, измивате го и го слагате да заври в голяма тенджера. След като заври изсипвате водата, измивате го, наливате 1,5 л вода и го връщате на котлона. След като заври отстранявате с лъжица пяната, която се получава. Оставяте боба да ври на слаб огън.
Много важно е да знаете, че при варенето на боб солта се слага накрая! Ако посолите още в началото на варенето, то вашият боб няма почти никакви шансове да се свари. Дайте шанс на боба – сложете сол накрая! ;)
Бобът ври на слаб огън около час, докато поомекне. Но тъй като на пазара има боб с различно качество, който увира за различно време най-добре е да не се доверявате на минутите, които производителят е написал на опаковката, защото те често са недостатъчни. За по-сигурно разбъркайте боба с дървена лъжица, ако не потраква и бобчетата не се удрят шумно в стените на тенджерата, значи се е посварил. Друг, много лесен и може би най-надежден начин е да пробвате едно бобче, ако е поомекнало, значи е дошъл момента да добавите ситно нарязаните зеленчуци.
След като бобът е поомекнал слагате зеленчуците, добавяте сол на вкус, една чаена лъжица червен пипер една супена лъжица подправка за боб и 2-3 щипки джоджен, слагате и 4 супени лъжици олио. След още 30-40 мин бобът би трябвало да е готов, нооооо гаранция няма! Трябва да го пробвате! И когато ви се види достатъчно мек, то бобът вече е готов.
Запечени постни зелеви сарми
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 1 бр. кисела зелка
- 2 глави лук
- 1/2 ч.ч. (100 мл) олио
- 200 г ориз
- сол
- черен пипер
- чубрица
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Разрязват се листата на зелката, като се отсранява твърдата им част. Запържва се ситно нарязания лук с олиото, прибавя се добре измитият ориз и малко вода и леко се задушава. Слага се сол, черен пипер и чубрица на вкус и се сваля от огъня. Със сместа се пълнят зелевите листа, увиват се добре, нареждат се плътно една до друга в тенджера, чието дъно е постлано с остатъци от листата или с фолио. Сармите се заливат със сок от киселото зеле (ако е много кисел, се разрежда с вода), притискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън. След това се подреждат в тавичка, поръсват се с червен пипер и се запичат до кафяява коричка във фурна на 300 градуса.
Гръцки сармички с орехи и стафиди
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 2 ч.ч. ориз
- 250 г гъби
- 50 г стафиди
- 50 г орехи
- 1 глава лук
- сол, черен пипер, червен пипер
- 6-7 с.л. олио
- 30-40 бр. лозови листа
- копър
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Лукът се нарязва на ситно и се запържва или се задушава в олиото. Оризът се измива със студена вода и се добавя към омекналия лук, запържва се леко, докато стане стъклен, добавят се и гъбите, нарязани на дребно и се залива с една чаша вода (количеството вода е равно на ориза). След като поеме водата, се маха от огъня и се добавят стафидите, орехите, счукани на дребно, червения и черния пипер. Сместа се посолява на вкус и накрая се слага ситно нарязания копър (на вкус). Лозовите листа се попарват леко ако са пресни, а ако са от буркан или фризер, не е необходимо. Важно е да се подберат малки ненарязани листа, за да не изтича плънката и сармичките да са крехки. Завиват се малки сармички (колкото една хапка - от тук идва и името гръцки), на дъното на тенджера се поставя чиния, обърната с дъното нагоре (за да не загорят сармичките при варенето), върху нея се нареждат сармичките, поливат се с няколко лъжици олио, заливат се с вода, колкото да ги покрие, затискат се с чиния, захлупват се с капак и се варят на тих огън около час. Могат да се поднесат топли или студени като мезе за ракия или вино.
Праз с ориз на фурна
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 2 стръка праз
- 1 чаена чаша ориз
- един малък домат, или 2 супени лъжици доматено пюре
- 8-10 обезкостени маслини
- 2-3 супени лъжици олио и сол
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Почиствате праза, измивате го и го нарязвате на тънки колелца, които изсипвате в сгорещеното олио и задушавате за 4-5 минути. След това добавяте към праза измития ориз като бъркате непрекъснато в продължение на още 5 минути.
Сваляте праза с ориза от котлона и добавяте нарязания на дребно домат / доматеното пюре и нарязаните на дребно маслини, посолявате на вкус (около 1 чаена лъжица сол е достатъчна) и разбърквате.
Изсипвате сместа в тавичка, добавяте три чаени чаши вода и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна. Празът с ориз е готов, когато оризът е набъбнал и е поел водата. Най-добре е обаче да пробвате едно зрънце от ориза и да проверите как стоят нещата, дали се е сварил. Ако не е омекнал достатъчно добавете още ½ чаена чаша вода.
Пълнени чушки с боб
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 1 чаена чаша боб
- 2 глави лук
- 10 сушени чушки
- ½ кафена чаша олио
- 1 чаена лъжица джоджен
- 1 чаена лъжица червен пипер
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Бобът трябва да престои няколко часа във вода, след което се слага да заври и първата вода се излива. След това наливате вода и връщате боба на котлона и варите, докато поомекне, но не до пълно сваряване, тъй като ще бъде подлаган още на термична обработка.
Докато бобът се вари, обелете и нарежете лука на дребно. Чушките залейте с топла вода. В дълбок тиган или тенджера загрейте олиото и изсипете нарязания лук, задушете го докато омекне. Когато бобът е полусварен го отцедете от водата и го добавете към задушения лук, разбъркайте за още 3-4 минути. Свалете сместа от котлона, добавете подправките и 1 чаена лъжица сол. Разбъркайте добре.
Отцеждате чушките от водата и с помощта на чаена лъжица пълните бобената смес в чушките. Пълните с боб чушки нареждате в тава. Добавяте 1 чаена чаша вода и слагате тавата в предварително загрята на 180 градуса фурна и печете 30 минути.
Щрудел - баница с ябълки
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 1 пакет точени кори
- 2. 1 кг ябълки
- 3. 1 чаена лъжица канела
- 4. 1 чаена чаша захар
- 5. ½ чаена чаша счупени орехови ядки
- 6. 1 ванилия
- 7. 30 грама масло
- Пудра захар за поръсване
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Измийте ябълките, обелете ги и ги настържете на дребно ренде. Изсипете настърганите ябълки в купа и добавете всички останали съставки и разбъркайте добре.
Намажете тавата, в която ще печете щрудела с масло. Разтворете пакета с кори. Взимате една кора, намазвате я леко с олио, върху нея слагате втора кора, поръсвате с по 1-2 супени лъжици от сместа с ябълките и завивате на руло, което поставяте внимателно в тавата. Ако правите руло не с две кори, а с една има по-голяма вероятност кората да се скъса по време на навиването и сместа да изтече, затова за по-голяма сигурност навивайте рулата с две кори.
Повтаряте процедурата, докато корите и плънката свършат. След като наредите рулата в тавата нарежете останалото масло на малки парченца и ги поръсете върху цялата баница.
Нарежете внимателно баницата с остър нож, преди да сложите баницата с ябълки да се пече. Печете в предварително загрята на 160 градуса фурна около 40-50 минути. Важно е да не печете щруделът на силна фурна, защото така плънката няма да се изпече и ще остане кашкава.
След като порозовее щруделът е готов. Изпеченият щрудел може да намажете с малко количество масло, за да не се чупят корите, когато го режете. Преди сервиране го поръсете с пудра захар.
Содена питка с паричка
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
- 2 ½ чаени чаши брашно
- 1 чаена лъжица сода за хляб
- 1 чавна лъжица сол
- 1 чаена лъжица мед
- 1 ⅓ чаена чаша газирана вода
- 50 грама семена
- 1 паричка
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Пресявате брашното, заедно със содата и солта в купа, добавяте и семената. Може да ползвате микс от семена, например маково семе, ленено семе, сусам, или пък предпочитаните от вас семена.
Добавяте меда и газираната вода и разбърквате с дървена лъжица. След като размесите добре с дължицата, намокряте ръцете си с вода и оформяте тестото във формата на топка, овивате парата във фолио за печене и я поставяте по-навътре в тестото. Поставяте оформената питка в тава, върху която сте поставили хартия за печене. Поръсвате с брашно. С остър нож правите дълбок разрез във формата на кръст върху топката тесто.
Печете содената питка в предварително загрята на 220 градуса фурна за около 10 минути, след което намаляте фурната на 180 градуса за около 30 минути, или докато содената питка придобие апетитна препечена коричка.
Коментари