Варна °
fallback
Живот
11:22 | 11 октомври 2018
Обновен: 08:35 | 21 май 2025

Днес отбелязваме Международния ден на момичетата

Първото отбелязване на Деня през 2012 г. съсредоточи вниманието на международната общност върху преустановяването на браковете на деца

По материала работи: Слав Велев

През 2011 г. с Резолюция на ООН 11 октомври е обявен за Международен ден на детето момиче - ден , в който се отбелязва насърчаването на правата на момичетата и се отправя предупреждение за предизвикателствата, пред които те са изправени.

 

Първото отбелязване на Деня през 2012 г. съсредоточи вниманието на международната общност върху преустановяването на браковете на деца.

 

През 2013 г. основната тема на международната кампания по повод Деня бе посветена на темата за промени, които да допринесат за образованието на момичетата.

 

Темата на Международния ден на детето момиче тази година е "Овластяване на момичетата: Спиране на цикъла на насилие"   - признаване на важността за инвестиране в и овластяване на момичетата в периода на съзряването им и премахване на различните форми на насилие, които те преживяват. Както се казва в официалното съобщение на ООН: "важно е да се напредва отвъд повишаването на информираността към инвестиране в и подкрепа на тази критична група, която ще формира настоящето и бъдещето".

 

УНИЦЕФ и партньорски организации обединяват усилия, за да сложат край на детския брак – фундаментално нарушение на човешките права, което оказва влияние върху всички аспекти от живота на момичетата. "Международният ден на детето-момиче отразява необходимостта да поставим правата на момичетата в основата на развитието", заяви Анжу Малхотра  от УНИЦЕФ. Последните данни на УНИЦЕФ показват, че по света 70 милиона млади жени на възраст между 20 и 24 години са били омъжени преди навършване на 18 години. От тях 23 милиона са сключили брак преди да са навършили 15 години. Почти 400 милиона жени по света, на възраст от 20 до 49 години са били омъжени докато са били още деца.

 

Детските бракове в Непал са забранени от 1963 г. насам, но консервативните селски общности пренебрегват забраната. В страната всяко десето момиче се омъжва, още преди да навърши 15 г.

 

През 2012 година с инициативата на Турция, Канада и Перу 11 октомври бе провъзгласен за „Световен ден на момичетата” от Генералната Асамблея на ООН.

 

Целта на този ден е да се предотврати дискриминацията спрямо момичетата и да се гарантира пълното и ефективното им възползване от правата на човека.

Докладът на УНИЦЕФ обаче поставя в сянка празника. Ето и някои от красноречивите статистически данни:

 

Днес в света живеят 1,1 милиарда момичета като 62 милиона от тях не ходят на училище.

 

Всяко 7 момиче на възраст между 15 и 19 годишна възраст е омъжвано насила. Ежедневно се омъжват 47 хиляди и 700 момичета на възраст под 18 години.

 

На всеки 10 минути умира по едно момиче в резултат на насилие.

 

Момичетата прекарват 160 млн часа повече в домакинска работа всеки ден в сравнение с момчетата.

 

Това е първата глобална оценка на времето, което момичетата по цял свят, прекарват в извършване на домакинска работа като готвене, чистене, грижи за членове от семейството и събиране на вода и дърва за огрев.

 

Според данните, събрани и анализирани от световната детска организация към ООН, разликата във времето, прекарано в домакинска работа, се равнява на 160 милиона допълнителни часа на ден в световен мащаб.

 

Две от три момичета готвят и чистят у дома, а почти половината от момичетата по света събират вода или дърва. Те също така извършват домакински дейности, които понякога се пренебрегват като такива като гледане на деца или грижа за възрастни хора, се казва в доклада. Данните сочат още, че с времето задълженията и работата на момичетата се увеличава. На възраст между пет и девет, момичета прекарват 30% повече време в домакинска работа; до 14 годишната им възраст, времето за домакинска работа нараства до 50%. Момичета между 10 и 14 години в Южна Азия, Близкия Изток и Северна Африка прекарват почти двойно количеството време за домакинска работа в сравнение с момчетата.

 

В Сомалия, момичета между 10 и 14 години прекарват 26 часа седмично в домакинската работа — това е повече от всяка друга страна. "Жертвата, която тези момичета правят за семействата си, е за сметка на тяхното бъдеще. Те пропускат важни възможности да учат, да се развиват или просто да се радват на детството си", заявява Аню Малхотра от УНИЦЕФ.

 

"Това неравномерно разпределение на труда сред децата също така утвърждава половите стереотипи и разкрива двойната тежест, която пада върху плещите на жените и момичета." В доклада са включени още и данни за насилието над момичета, детските бракове, женското обрязване и образованието на жените.

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback