Сондата, летяща към Плутон се управлява от чип на PlayStation

Същия процесор, направи възможно да играете Tomb Raider преди 20 г.

Сондата на НАСА „Нови Хоризонти“ ще прелети до Плутон през юли.

Сондата на НАСА „Нови Хоризонти“ ще прелети до Плутон през юли.

Мисия за проучване на Плутон на стойност 460 милиона паунда се управлява от същите компютърни чипове, които бяха в основата на оригиналния „Сони Плейстейшън“ (Sony PlayStation) преди 20 години.

 

В следващите няколко месеца сондата на НАСА „Нови Хоризонти“ ще изпрати първите снимки в близък план на Плутон и ще помогне на учените да отговорят на фундаментални въпроси за небесното тяло, което до преди няколко години бе смятано за най-отдалечената планета от Слънчевата система.

 

На борда на апарата е урната с праха на Клайд Томбо - астрономът, открил Плутон през 1930 година.

 

Сондата се управлява от 32-битов Mongoose V процесор, в чиято основа стои същия чип MIPS R3000, който бе в оригиналния „Сони Плейстейшън“.

 

Чипът работи на честота от само 12MHz (съвременните процесори са с 2 и повече GHz), но това е било достатъчно, за да се справи с играта Tomb Raider през 1996 г. НАСА вярва, че това ще е достатъчно и за да проучи най-далечните краища на Слънчевата система.

 

Всъщност има два компютъра, като всеки един от тях работи с такъв процесор. Единият обработва данните, а другият е за управлението и контрола над апарата. И всяки от компютрите е дублиран. Така, че сондата всъщност има изчислителната мощност на четири „Плейстейшъна“.

 

„Процесорът Mongoose-V анализира информация за позицията на космическия апарат, раздава операционни команди до многото подсистеми, събира и обработва данни от приборите, и изпраща информация обратно към Земята“, обяснява Александру Войка от Imagination Technologies, компанията, разработила чипа MIPS.

 

„Той също така работи с усъвършенстван, независим алгоритъм, който позволява на сондата автоматичо да разрешава проблеми или да се свърже с операторите на Земята за помощ.“

 

Оригиналният „Плейстейшън“ излезе на пазара през 1994 г. и на следващата година се появи във Великобритания на препоръчителна цена от 299 паунда. Конзолата промени света на видео игрите завинаги и разклати господството на „Нинтендо“ и „Сега“.

 

„Нови хоризонти“ ще прелети до Плутон през юли тази година, предостявяйки нова информация за границите на Слънчевата ни система. Мисията е на стойност 460 млн. паунда.

 

Сондата напусна Земята през 2006 г., когато Плутон все още официално беше планета, преди да бъде понижена до статус „планета-джудже“. „Нови хоризонти“ бе включена в режим на хибернация, за да спести енергия, в който остана в продължение на 1873 дни, преди да бъде събудена на 6 декември.

 

Източник: The Telegraph, ФБР.bg     

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата