Късче от рая на другия край на планетата.
Най-старият град на Антилските острови е столицата на Доминиканската република - Санто Доминго. Ако попаднете в това райско кътче от другата страна на планетата, не пропускайте да посетите историческата част на града, обявена за част от световното културно наследство от Юнеско.
Къде е на картата
Доминиканската република дели с Хаити остров Испаньола и заема по-голямата част от него. Столицата й Санто Доминго има директен излаз на екзотичното Карибско море и е разположена на устието на р. Озама. Пълното име на града е Санто Доминго де Гусман и за почти всичко в него може да се сложи епитетът „първи в Америка”.
История
Той е основан на 5 август 1494 г. от Бартоломео Колумб, брат на знаменития пътешественик и откривател Христофор Колумб. Първоначално градът е кръстен на испанската кралица Исабела Кастилска – Нова Исабела. По-късно става Санто Доминго, по името на католическия орден, основан от свети Доминик. Разходете се по каменните улици сред красивата испанска колониална архитектура и се пренесете за миг в далечната 1600 г. Има нещо, по което Санто Доминго прилича на нашата морска Варна, и това, освен бреговете и плажовете, са старинните елементи, от които лъха много история. За разлика от нашите морски градове обаче в Санто Доминго не е имало робство, което да премине като тайфун и да помете до основи всичко до последния камък.
Историческата част на града е обявена за част от световното културно наследство от Юнеско.
Когато европейците стъпват на острова, те заварват племето таино. По това време територията е била поделена на пет кралства между местните вождове. Първото селище на европейците е пометено от ураган само няколко години след основаването му, което налага то да бъде построено отново. През първото столетие на своето съществуване градът е изходен пункт за изследване и завладяване на Новия свят.
Забележителности
Интересна забележителност е катедралата „Санта – Мария – ла Менор“ (най-старата църква в Америка) - символът на града. Тук ще намерите първите болница и университет. Едни от най-впечатляващите забележителности, които са съхранили почерка на дълбокото минало, са Колониалният музей „Лас-Касас-Реалес“, дворецът „Алказар де колон“, който е бил резиденцията на испанските крале в Новия свят, първата крепост на Новия свят “Ла Форталеса” и Слънчевият часовник.
Зона „Колониал“ се намира на западния бряг на реката с лице към Карибско море. Късно средновековните сгради, разположени тук, образуват прекрасен ансамбъл и са интересно място за посещение сред плетеницата от тесни калдъръмени улички. Зона „Колониал“ до голяма степен избягва разрушенията от 1930 г. и през 1990 г. е обявена от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство.
Началото на всяка туристическа обиколка на града обикновено започва от парк „Колумб”. Той привлича местни и туристи с красивите си високи дървета, фонтаните, дружелюбните гълъби и, естествено, множеството исторически забележителности, намиращи се около него. В центъра на едноименния площад е издигната огромна бронзова статуя на Христофор Колумб.
Площадът на художниците.
Трябва да се види и замъкът „Озама“. Това е най-старата и все още запазена военна крепост, намираща се в Америка. Целта на постройката е била да защитава пристанището Санто Доминго. Сред красивите модерни здания в столицата е Националният дворец, където се намират службите на изпълнителната власт. Красивият палат е проектиран от италиански архитект. Националният аквариум, разположен в близост, също заслужава специално внимание.
Градът днес
Градът е икономически и търговски център и водеща туристическа дестинация в Карибския басейн. Санто Доминго има, разбира се, и своя съвременен облик, с който си заслужава да се запознаете. Това е град, изпълнен със забързан живот и безброй млади и усмихнати лица. Може би няма друго място на Карибите, което да предлага такова голямо разнообразие от ресторанти, заведения и богат нощен живот. Тук те са толкова много, че дори на местните жители им е трудно да ги посетят всички. Градът предлага и чудесни възможности за шопинг. Повече от една трета от хората в Доминиканската република обаче живеят с по-малко от 1,25 долара на ден, а
Палмите в съчетание с лазурните брегове дават неповторима екзотика на града.
над 20% живеят в крайна бедност
Големите курорти осигуряват работни места, но заплатите, които вземат местните, за да обслужват богатите туристи, са твърде ниски.
Има купища забележителности, които си струва да се видят в Санто Доминго. Екскурзиите дотам станаха достъпни за много нашенци, ако са заявени достатъчно рано. Струва си да се отскочи оттатък океана, за да се потопи човек в културата и екзотиката на първите заселници в Америка.
КАРНАВАЛ в Санто Доминго.
Материала подготви ЕЛИ МАРИНОВА
Коментари