Облечете си дебело палто, защото днес се издигаме нагоре по глобуса и отиваме на условна „разходка“ в задокеанския Уислър в Канада. Вода наоколо -колкото искаш! Но ледено студена. Kypopтният гpaд ce нaмиpa на река в пpoвинция Бpитaнcĸa Koлyмбия. Mяcтoтo paдвa c вeличecтвeни и живoпиcни плaнинcĸи глeдĸи, a ĸypopтът e нaй-гoлямaтa aлпийcĸa cĸи дecтинaция в Ceвepнa Aмepиĸa. Ако търсим аналогия с родната морска столица Варна, няма да намерим. Освен близостта с вода. Ако обичате ските, планинското колоездене и дивите мечки, това е дестинация за вас. Разположен в подножието на великолепните Крайбрежни планини, само на няколко часа път северно от Ванкувър, Уислър е сред най-големите туристически курорти в Канада, привличащи безброй туристи през цялата година, не само за ски.
Каякът е може би едно от най-запомнящите се преживявания в Уислър. Да се отправиш надолу по реката на златните мечти в течение на няколко часа. Местните хора я наричат “реката на разбитите бракове”. Очевидно тази река е била някога място, където хората са отивали да приключат брака си. Когато сте в Уислър, трябва да отидете да видите някои от най-известните му жители, черните мечки. Всички в естественото им местообитание.
Черни мечки в дивото
Можете да се присъедините към обиколка с еко-туристически маршрути, които ще ви отведат сравнително близо до черните мечки, без да ги притеснявате. Това е най-добрият начин да ги видите – напълно свободни и напълно диви. Обиколките обикновено спират през зимните месеци (когато мечките зимуват).
Има буквално километри пътеки, които пресичат този зашеметяващ район на Британска Колумбия. Не забравяйте да опаковате обувките си за разходки! В зависимост от условията и времето на годината можете да се отправите към алпийски преход или да изкачите ледника, който ще ви отведе навсякъде около планината Блекомб. Ако искате, може да посетите един от най-драматичните водопади в района, Брандуайн, който е на около 11 км южно от Уислър и е идеалното място за походи.
Мечтата на планинския колоездач
След като снегът се разтопи и лятото отново се появи, склоновете в и около Уислър се променят от райско кътче за каране на ски до мечтата на планинския колоездач. Най-доброто от всичко е, че някои от лифтовете продължават да работят и са оборудвани да носят велосипеди през лятото. Това е чудесен начин да се отправите към самия връх на планините.
Ако времето се влоши, може да покажете уменията си в хвърляне на брадва. Момчетата тук ще ви помогнат да постигнете целта си, да научите най-добрата техника и да опитате спорт, който е уникален. Ако търсите да изследвате културата на района и красивото изкуство, посетете Музея на изкуствата „Одиън“, който показва някои от най-хубавите произведения и артефакти на индианците от провинцията. Самият музей има постоянни и временни изложби, така че винаги ви е гарантирано ново преживяване. Входът е безплатен за всеки под 16-годишна възраст.
Ски
Потвърждение, че пътят към курорта наистина е половината от забавлението, е поразителният 120-километров крайбрежен път „Сий то Скай“, свързващ Ванкувър и „Уислър-Блекомб“. Това е вероятно най-красивият подстъп към който и да било ски курорт в света. С изключение на Албърта никоя друга канадска провинция не може да се съизмерва с планинската красота и величественост на Британска Колумбия, както и магистралата, и един ден по склоновете ще го потвърдят. Сдвоените гигантски върхове Уислър и Блаккомб, свързани в основата си от селището в европейски стил Уислър само за пешеходци, не само са най-големите ски дестинации в Северна Америка, но и редовно оглавяват класациите като най-добрите, а техните „двама-с-един-билет“ лифтове просто подслаждат нещата.
Безброй неща тук превъзхождат всичко в категорията си: най-голямото отвесно снижение (над 1500 м) от който и да било ски курорт на континента, 28 000 декара, годни за каране на ски терени, над 200 маркирани трасета, 12 масивни алпийски чаши, неразгадаемите 9 метра снеговалеж на година и ски сезон, който трае от края на ноември до май. Всичко това изглежда изумително, както и несравнимата високоскоростна лифтова система и любезният персонал.
Канада попада в границите на три климатични зони – умерена, субполярна и полярна. По-голямата част от населението обитава умерената климатична зона, защото тя предлага най-добри условия за живот. В южната част на Канада има четири сезона – пролет, лято, есен и зима, където се намират големите канадски градове. На север страната е слабо населена, защото условията на живот са по-сурови. Ако имате път към Уислър обаче, добре е да знаете, че той все пак попада в умерения пояс.
Материала подготви Ели Маринова