От 75 години бъдещите майки във Финландия получават като подарък от държавата по една специална кутия. Тя прилича на кашон, който съдържа всичко необходимо за първите дни след раждането на бебето - дрехи, чаршафи и играчки, разказват от в. Сега. Освен това кутията може да бъде използвана и като бебешко легло. Смята се, че благодарение на кутията Финландия има сред най-ниските нива на детска смъртност в света. Традицията бъдещите майки да получат специален подарък от държавата датира от 30-те години на ХХ век, като целта е да се даде равен старт на всички финландски деца, независимо от техния произход. Кутия получава всяка бъдеща финландска майка. Жените имат право на избор между нея и определена сума пари, която в момента възлиза на 140 евро. 95% от тях избират кутията, защото съдържанието й е по-скъпо от 140 евро.
През 30-те години на ХХ век Финландия е бедна страна с висок процент на детска смъртност - 65 на 1000 бебета умират. Тези данни обаче се подобряват изключително бързо в следващите десетилетия. През 1938 г., когато започва раздаването на кутиите, те били предназначени само за семействата с ниски доходи. Това се променя през 1949 г. "Кутията вече се полага на всички бъдещи майки, след като бяха приети нови закони, според които, за да се получи държавният подарък - независимо дали става въпрос за пари в брой, или за бебешката кутия - жените трябва да са посетили лекар и общинска болница преди четвъртия месец от бременността", обяснява Хайди Лейсивеси, която работи в Института за социално осигуряване на Финландия. Освен че осигурява на бъдещите майки това, което ще им е необходимо в първите дни на отглеждането на новороденото, гарантира, че бременността ще бъде проследена от лекари и медицински сестри от формиращата се по това време здравна система във Финландия.
Кутията е смятана за основната част от финландския ритуал при раждането на дете и обединява поколения жени. Естествено, съдържанието на кутията се променя доста през годините съобразно промяната в жизнения стандарт.
През 30-те и 40-те години тя съдържа плат, тъй като майките тогава са шиели сами дрехите на бебето. Но по времето на Втората световна война вълненият и памучния плат са необходими на Министерството на отбраната и затова част от съдържанието й е заменено от направени от хартия чаршафи за еднократна употреба и пелени. През 50-те години на ХХ век конфекцията замества платовете, а в следващите две десетилетия дрешките се произвеждат и от по-нови и удобни материи. През 1968 г. към кутията е прибавен и спален чувал, а на следващата година за първи път са сложени и памперси. Това обаче не продължава дълго, тъй като в началото на ХХI век в кутията се връщат пелените и тези за еднократна употреба са извадени от кутията заради защитниците на околната среда. Насърчаването на доброто отглеждане на децата е част от политиката на "бебешката кутия".
Какво има в "бебешката кутия" днес:
- Матрак, протектор за матрак, долен чаршаф, юрганче, одеяло, спално чувалче;
- Самата кутия се превръща в легло;
- Дебел зимен комплект за навън, шапка, ръкавици и буйки;
- Плетени дрешки;
- Чорапки и ръкавички, плетена шапчица и шапка тип "маска" срещу студ;
- Бельо в цветове, които могат да се използват както за момченца, така и за момиченца;
- Хавлия, ножичка за нокти, четка за коса, четка за зъби, термометър за вода, крем срещу подсичане;
- Комплект памучни пелени;
- Книжка с картинки и играчка за чесане на венците;
- Сутиен, предназначен специално за кърмачки, презервативи