Варна °
fallback
Живот
16:32 | 17 октомври 2015
Обновен: 02:53 | 15 май 2025

Предците ни са движели ушите си като кучета

Още реагираме на звуци, които привличат вниманието ни

По материала работи: Юлиян Атанасов

Предшественика на човека е имал уши, които се движат като тези на кучетата и котките - в посока на звука. Това твърди американския невробиолог. Според него, с еволюцията мускулите, които са движели ушите, са закърнели и са загубили функцията си, съобщава dailymail.co.uk Тези закърнели мускули насочват към древните неврални мрежи, отговорни за движенето на ушите. Те могат още да реагират на звуци, които привличат вниманието ни и са „когнитивен фосил”, който е повече или по-малко непокътнат в човешкия мозък и вероятно е на 25 милиона години.

 

„В човешката слухова система започват значими промени малко след появата на приматите със сух нос преди повече от 30 милиона години. Тогава ушите стават по-малки и свързаната с тях мускулатура се променя”, обясни Стивън Хакли от университета на Мисури. „Макар и някои хора да могат още да движат ушите си, явният рефлексивен контрол на ушната мида е изчезнал през еволюцията на приматите”, посочва той. Това значи, че умението ушите да се мърдат е изчезнало преди маймуните да се превърнат в хора, т.е. нашите преки предшественици не са движели ушите си като кучета.

 

Тезата на проф. Харли е подкрепена от повече от 60 публикувани изследвания за закърнелите ушни мускули, които са се смалили и с времето функцията им е отпаднала. Още през 1908 г. учени са установили, че хората, които движат погледа си наляво или надясно, активират слабо мускул от задната страна на ушната мида. Рефлексът обаче е твърде слаб, за да предизвика движение на ухото. По-късни изследвания са измерили слабата електрическа дейност, предизвикана в тези закърнели мускули от интересен или силен звук.

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback