Възможно е мирисът на алкохола да ни се отрази „замайващо“, дори и да не сме се докоснали до алкохолна напитка, оказва се.
От данните на ново проучване става ясно, че само вдишването на алкохол до известна степен се отразява на поведението като „сваля“ задръжките и може да остави усещане, че сме подпийнали.
За да установят как само полъх на уиски може да въздейства на мозъка и поведението, екипът изследователи набира група участници, които носят маски, закриващи лицата им. Доброволците биват „изложени“ на алкохолна напитка или неалкохолен цитрусов разтвор, докато същевременно изпълняват задача на компютър, чиято цел е да тества импулсите им.
За целта на изпълнението участниците са инструктирани да натиснат бутон, когато на екрана пред тях се появи буквата „K” или снимка, която изобразява бутилка от бира. На пръв поглед задачата изглежда лесна.
Изследователите установяват, че доброволците, които по време на изпълнението вдишват алкохолна напитка, са по-склонни да допускат грешка и да натискат бутона в грешното време. С други думи, те демонстрират влошен контрол върху своите импулси. Сравнително познат ефект, нали?
Очевидно е, че само от мириса на алкохолна напитка няма как да се напием, но според данните на проучването можем да бъдем изкушени от аромата на напитката и да посегнем към нея, ако първоначалният план е бил да не консумираме. Мирисът на алкохолна напитка може да ни подтикне и да пием по-големи количества, отколкото сме смятали да консумираме.
Според изследователите това се дължи на способността на алкохола да потиска самоконтрола. Полезно е да го имаме предвид следващия път, когато планираме излизане само „едно бързо питие“.
Данните от проучването са поместени на страниците на сп. Psychopharmacology.
puls.bg