Колкото по-голяма е издръжливостта по време на тичане, толкова по-големи са ползите, свързани с предотвратяването на прогресивното намаляване на костната минерална плътност. Тя се появява с напредване на възрастта.
Това става ясно от резултатите на ново проучване, което е насочено към установяване на ефекта от бягането върху „индекса здравина“ на костите. Този фактор има отношение към костната плътност. Изследователите определят как бягането за издръжливост може да промени механичните свойства на костта на петата. Те са измерени с помощта на „индекс на здравината“ - променлива, която е свързана с минералната плътност на костта на петата. По думите на специалистите резултатите демонстрират, че сред хората, които имат висока степен на издръжливост по време на тичане, „индекса за здравина“ е по-висок, в сравнение с тези, които водят заседнал начин на живот.
Те допълват още, че е възможно да се потвърди взаимовръзката между тренировките, свързани с тичане, и подобряването на минералната плътност на костта на петата. Изследователите твърдят, че бягането за издръжливост повишава ефективността относно физическите промени в свойствата на тази важна кост. Според тях това може да се използва за предотвратяване на прогресивно намаляване на минералната костна плътност, чиято поява е характерна за напредването на възрастта.
Специалистите от университета „Камило Хосе Села“ в Мадрид, Испания, поясняват, че спортовете като плуване или каране на кънки, при които телесното тегло не оказва толкова голямо вличние, не носят ползи относно здравето на костите. Въпреки това, ефектът, до който това бягане може да доведе, все още не е напълно ясен и са необходими допълнителни проучвания. Данните на проучването са поместени на страниците на сп. European Journal of Applied Physiology.
puls.bg