Варна °
fallback
Живот
15:41 | 15 май 2016
Обновен: 02:57 | 17 май 2025

Позата по време на сън - коя е полезна и коя вреди?

Ако ни боли вратът, вероятно спим по корем

По материала работи: Юлиян Атанасов

Сънят е от решаващо значение за здравето на организма, но начина, по който спим, може да се отрази неблагоприятно върху него. Кои са най-добрите и най-лошите позиции по време на сън?

 

На една страна

 

Когато сме легнали на една страна, върху гърба не се оказва силен натиск. Когато спим на лявата страна, се намаляват и киселините в стомаха. От друга страна, ако спим на дясната страна, този проблем може да се влоши. Затова хората, които са засегнати от състоянието, е препоръчително да избират дясната страна.

 

По време на проучване, поместено в Journal of Clinical Gastroenterology, участие взимат възрастни, които са в добро здравословно състояние. Те са на хранителен режим с богато съдържание на мазнини. След това доброволците спят по четири часа на една страна.

 

Изследователите заключават, че киселинният рефлукс е изявен в по-голяма степен сред онези, които са легнали на дясната си страна. Тези данни се потвърждават и от други проучвания. Специалистите съветват още бременните жени също да спят на лявата си страна, тъй като по този начин се осигурява оптимален приток на кръв. Важно е да се уверим, че под главата си имаме възглавница, тъй като в противен случай може да се засегне позицията.

 

По гръб

 

Когато спим по този начин, телесното тегло е балансирано и е по-малко вероятно да страдаме от болка в областта на врата и гърба. При тази позиция е препоръчително да се постави възглавница под коленете, за да може гърбът да е изправен. Трябва да се има предвид, че спането по гръб не е препоръчително за хората, които хъркат, тъй като хъркането може да се влоши.

 

По корем

 

Спането по този начин може да окаже натиск върху гърба и врата. Главата обикновено е обърната настрани, което води до изкривяване в гръбнака и съответно до появата на болка.

 

Още любопитни факти за съня можете да откриете на Puls.bg

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback