Варна °
fallback
Живот
17:20 | 16 май 2016
Обновен: 02:30 | 17 май 2025

Анджелина Джоли: Системата за бежанците се разпада

В момента изгнаниците са над 60 милиона души, т.е. един от всеки 122-ма души от населението на света

По материала работи: Борис Проданов

Международната система за закрила и подпомагане на бежанците изнемогва и се разпада, алармира днес актрисата Анджелина Джоли-Пит по Би Би Си.

„Броят конфликти и мащабът на прогонване на хора от домовете им са толкова големи“, че системата не работи, каза актрисата, която е и специален пратеник на Върховният комисариат на ООН по бежанците.

Тревога и песимизъм изрази и Върховният комисар Филипо Гранди. Според него сега вече миграцията е глобален проблем, който изисква глобален отговор.

Двамата участваха в обзорното предаване на Би Би Си „Свят в движение“.

В момента изгнаниците са над 60 милиона души, т.е. един от всеки 122-ма души от населението на света, обяви Джоли-Пит. Това е повече от когато и да било пред последните 70 години.

Като друг факт, „дълбоко обезпокоителен за мира и сигурността в света“ тя посочи, че средното време, в което бежанец остава далеч от дома си, сега е близо 20 години.

Актрисата се изрази критично за „страха от безконтролна миграция“, заради който страните „се надпреварват да бъдат най-твърдите, в надеждата да опазят себе си, какво и да струва това на техните съседи и въпреки международните си отговорности“.

Изолационизмът не е отговор, подчерта Джоли-Пит: „Когато къщата на съседа ви гори, няма да сте по-сигурни, ако заключите вратите си...“

Филипо Гранди, че товарът на грижата за бежанците, засега пада върху няколко страни, които посрещат стотици хиляди хора. Обикновено това са страните близо до войни и до конфликти.

Освен това само няколко донори осигуряват 80-90% от финансирането на грижите за бежанци.

Върховния комисар призна, че търсенето на нови решения ще иска „много дълга и трудна дискусия“. Но според него не може „държавите да затварят границите и да отблъскват хората, просто защото това няма да проработи“.

 

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback