Варна °
fallback
Живот
20:00 | 5 ноември 2016
Обновен: 04:09 | 16 май 2025

След смяната на времето – как да помогнем на организма?

Ето няколко съвета

По материала работи: Ставри Таргов

 

Макар да не ни се иска да местим часовниците с час назад в края на есента, повечето от нас се радват на допълнителния час сън, който получаваме. Това предимство обаче може да причини неприятности на организма.

 

Тези промени се случват всяка есен и всяка пролет, а заедно с тях се променя и нашият график. Времето за адаптация на организма може да отнеме седмица или повече. Дотогава заспиването и събуждането по-късно може да бъде трудно. Загубата на час от съня през пролетта може да доведе дори до повече проблеми. Най-чести в тези случаи са поведенческите.

 

В някои случаи смяната на времето може да бъде опасна. Ако цикълът на съня е нарушен, шофирането например не е добра идея. В проучване от 2011 г. се установява, че фаталните пътни инциденти са се увеличили в понеделника след промяната на времето.

 

В данните на друго проучване от 2010 г. се посочва с 10% увеличаване броя на сърдечните пристъпи след смяната на времето, като този опасен страничен ефект се наблюдава значително по-често през пролетта. Предлагаме някои съвети, с чиято помощ бихме могли да помогнем на организма да се адаптира към промяната.

Промяна на графика   При преместване стрелките на часовника с час назад не е нужно да променяме графика на съня. Следва да заспиваме в нормалното за нас време и няма да чувстваме промяна, когато се събудим.   Ритуал преди лягане

Той не е само за деца. Не е необходимо да правим определени неща в съответен ред, но е важно да изградим навик да „забавяме“ организма. Да приглушим светлината, да си вземем топъл, не горещ душ, да оставим настрана телефона, компютъра или таблета. Препоръчително е да изключим и телевизора и да почетем книга. Всичко това „настройва“ тялото за сън. Puls.bg

 

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback