IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
10:33 | 6 ноември 2016
Обновен: 20:49 | 9 май 2025

Сомнамбулизъм или защо детето ходи на сън?

Съвети на д-р Йордан Георгиев

По материала работи: Юлиян Атанасов
Сомнамбулизъм или защо детето ходи на сън?

Ходенето на сън или известно още като сомнамбулизъм включва в себе си различни поведенчески прояви – от безобидното седене в леглото до далеч по-опасното скитане навън. Без значение от вида на извършваното действие, общото е, че детето никога няма спомен за случилото се след събуждане.По време на сън мозъкът преминава през 2 фази: NREM (който включва 4 стадия) и REM (сънят на бързите очни движения – rapid eye movement). Заедно те формират цикъла на съня, който нормално продължава от 90 до 100 минути. Средно броят на циклите през нощта възлиза на 4-5.Ходенето на сън настъпва обикновено в дълбоките стадии на съня (3 и 4 от NREM фазата). През този период е по-трудно да се събуди човек, а когато това стане, обикновено той се чувства много уморен и е дезориентиран за няколко минути.Обикновено сомнамбулизмът се проявява час или два след като детето е заспало, като периодът на ходене на сън може да продължи от няколко секунди до 30 минути.

 

Какви са причините за ходенето на сън?

 

Сомнамбулизмът е много по-разпространен при децата в сравнение с възрастните. Трябва да се отбележи, че състоянието рядко се причинява от подлежащ медицински, емоционален или психологически момент.  В някои случаи се открива наследственост. Други причини, които могат да се асоциират с това състояние са:

Недоспиване или хронична умора;

Лош режим на сън и бодърстване;

Болест или треска;

Прием на някои лекарства;

Стрес.

Какво е поведението на децата по време на ходене на сън?

Разхождането наоколо е най-обичайният симптом при тези деца. То обаче може да е съпроводено и с:

Говорене на сън;

Трудно събуждане;

Обърканост и замаяност;

Бавни и несръчни движения;

Липса на отговор при опит за разговор с тях;

Седене в леглото и извършване на монотонни действия, като търкане на очите или мачкане на пижамата.Характерно е, че очите на децата са отворени, но те не възприемат околния свят по начина, по който го правят, когато с будни.Често те мислят, че се намират в друга стая или на различно място. Възможно е състоянието да се съпровожда със сънна апнея, нощно напикаване, кошмарни сънища.

 

Опасно ли е ходенето на сън?

 

Само по себе си то не е опасно. Въпреки това, трябва да се има предвид, че поведението на децата е различно от това в будно състояние. Често те могат да извършат опасни действия, като отваряне на прозорец, излизане навън.

 

Можем ли да помогнем на детето?

Обикновено състоянието не изисква вземане на специални мерки или лечение, с изключение на случаите, в които то се проявява прекалено често, предизвиква сънливост на детето през деня или включва опасни и застрашаващи живота и здравето действия.За децата, които често ходят на сън, лекарят може да препоръча събуждане на детето в някои определени моменти. По този начин се прекъсва цикълът на съня и се предотвратява сомнамбулизмът. Други начини за справяне със ситуацията са:

 

Слушане на тиха и релаксираща музика преди заспиване.

 

Установяване на стриктен режим на сън и бодърстване и придържане към него.

 

Изместване на часа за лягане по-рано.

 

Ограничаване приема на прекомерно количество течности около часа за лягане – пълният пикочен мехур може да е причина за сомнамбулизъм.

 

Ограничаване приема на тонизиращи напитки, съдържащи кофеин и таин.

 

Ограничаване на страничните шумове и осигуряване на комфорт и уют в стаята на детето.

 

Важно по време на епизод на сомнамбулизъм е да не се опитвате да събудите детето, тъй като то може да се уплаши. Вместо това спокойно го заведете обратно в леглото, където то да продължи съня си.Важно по време на епизод на сомнамбулизъм да не се опитвате да събудите детето, тъй като то може да се уплаши. Вместо това, спокойно го заведете обратно в леглото, където то да продължи съня си.

puls.bg

Четете още: Връзка от разстояние – мисията възможна!

Коментари

Новини Варна